Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi

Home / Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi

Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi

Güngören, Alemdağ, Hüseyinli, Hamidiye, Çamlık, Ekşioğlu gibi mahallelerden gelen Çekmeköy enerji kimlik belgesi başvurusu için yetkilendirilmiş firmayız.

Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi İskan

Yapı Kullanma İzin Belgesi’ni verme yetkisine sahip olan belediyelerde, EKB konusunda keyfi bazı uygulamalara rastlanmaktadır. Bu durumun nedeni, hem yasal zorunlulukların tam anlaşılmaması hem de bina sahiplerine yük bindirmeme isteğidir. Oysa belediyedeki izin belgesinden sorumlu yetkilinin bu tür bir keyfi karar vermeye hakkı yoktur.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin 25. Maddesi zorunluluk konusunda gereken açıklamaları barındırmaktadır. Buna göre belediyelerin değil EKB vermeye yetkili kuruluşların karar hakkı vardır. Kaldı ki, belge alınırken genellikle sorun çıkmamakta, taslak sonrası kısa bir onay sürecinde belge temin edilebilir. Ücretlendirme konusu göz korkutucu görünse de binadaki tüm dairelere bölünür. Bu açıdan daire başına zorlamayacak bir rakam ödenmektedir.

On senesini doldurmadığı için, enerji kimlik belgesi kanunuyla ilgili yanlış yönlendirme yapılabilmektedir. Oysa yasal olarak, eski yeni bina fark etmeksizin muaf kapsam dışındaki her bina almakla yükümlüdür. Belgeyi alacak olan kişiler de müteahhitler veya eski binaysa yöneticilerdir. Müstakil ev, bina olarak sayıldığı için 50 metre kareden daha geniş bir alanı kaplıyorsa, ev sahibi bu belgeyi alacaktır.

Performans Artışı  Yasal Zorunluluk mu?

Ticari amaçlı ya da diğer binalarda BEP için bir yaptırım yoktur. Fakat yeni binalarda en az C sınıfı verimlilik talep edilmektedir.  Eski binalarda enerji kimlik belgesi alırken daha gerideki sınıflara sahip olabilir.  Tüm binalarda genel olarak yaptırım uygulanması için, ancak enerji verimliliğinin günlük hayatı bariz etkiler hale gelmesi beklenecektir.  Örneğin sera gazının insan hayatını artık tehlikeye atması durumunda bu olabilir. Şu an sorun olduğu bilinmekte ama çok önemsenmemektedir. Karbondioksite bağlı hastalıklar çıkarsa anında yasa çıkması da an meselesidir. EKB konusunda sorularınızı Teknik AŞ’ye iletebilir, ücretsiz hesaplama talep edebilirsiniz.

Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi ve Yapı Ruhsatı

EKB alırken eskiden yapı ruhsatı aşamasında bu belge istenmekteydi. Ancak sonra bir düzenleme yapılmış, Yapı Kullanma İzin Belgesi’ni alma aşamasında belge talep edilmiştir. Bu durumun nedeni, sistemle alakalıdır. Yani belge alımını sağlayan BEP-TR uygulaması, hızlandırma amaçlı olarak bu değişikliği gerekli kılmıştır.  Böylece aksaklıklar da engellenmiştir. Ayrıca belge alınca https://beptr.csb.gov.tr kontrolü sağlayan sitedir.

Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi

Çekmeköy Enerji Kimlik Belgesi

Leave a Reply

Your email address will not be published.