EKB Başvuru

Home / EKB Başvuru

EKB Başvuru

EKB başvuru işlemi, zaman geçtikçe daha da önemli hale gelmiş durumdadır. Ertelenen tarihin de sonuna gelinmesi ve yaptırımların artması kuşkusuz bunda etkili…

EKB Başvurusunu Kimler Yapacak?

Binaları yapılış amaçları bakımından ikamet için ve ikamet dışı şeklinde ayırmak mümkündür.  Bu binalardan sorumlu olan kişiler, apartman yöneticileri, bina işletme sorumluları vs. kullanım esnasında kim yetkiliyse o kişinin EKB başvurusu yapması gerekir. Bir hastanede ya da eğitim kurumunda apartman yöneticisi olmayacağı için binadan yasal olarak sorumlu olan kişi EKB çıkarmalıdır. Akıllara hemen gelen müteahhit mi EKB alır sorusu için yeni binalarda geçerli olan durum vardır. Yani zaten bina yapılırken temel bilgiler hazırlandığı esnada müteahhit EKB başvurusu yapar ve alır. Fakat 9 milyon civarı belgesi olmayan binanın çoğunluğu eski bina kapsamındadır ve belgesiz oldukları için yaptırımlara bu binalar maruz kalacaktır.

EKB Başvuru

EKB Başvuru Öncesi

EKB başvuru için bina enerji sisteminde bir değişiklik yapmak zorunlu değildir.  Yeni binalar zaten yapım aşamalarında C sınıfı ve daha yukarısı olacak şekilde, temelden hazırlık yapmakta ve belge çıkarmaya uygun hale getirmektedir. Fakat eski binalar bu sınıflandırmaya göre yapılmadıkları için, zorunlu olarak mantolama veya başka kombiye dönüşüm akla gelebilir. Ancak bu konuda endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Yasal zorunluluk ve alım satımlardaki yaptırımlar, belli bir standart oluşturarak çevreye verilen sera gazı zararını azaltmak içindir. Bu durum ek faydalar getirir; sadece belgesi olan binaların satış değerleri

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Enerji kimlik belgesi almak için kurumsal hattımız olan 0 850 305 43 52 üzerinden 7/24 ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bölümünden, doğrudan adresimize gelerek ya da mail adresinden de alternatif yolları deneyebilirsiniz.

Sürecin hızlı ve pürüzsüz şekilde geçmesi için;

  • Gereken evraklarınız hazırlamanız ve bu şekilde başvurmanız önerilir. Mimari proje ve yapı ruhsatı en önemli belgelerdir. Ayrıca eski binalarda varsa mekanik proje, ısı yalıtım raporu ve elektrik –aydınlatma projesi varsa bize ulaştırabilirsiniz.
  • Evraklara ulaşamıyorsanız, yaşadığınız yerin “Belediye İmar Arşivi” yardımcı olabilir.
  • Hesaplama bina türüne göre değişkenlik gösterdiği için önce toplam fiyat ve birim fiyat hakkında fikir almanız önerilir.

EKB belge kontrol için de www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

EKB Başvuru

EKB Başvur

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.