Antalya Enerji Kimlik Belgesi

Home / Antalya Enerji Kimlik Belgesi
Antalya Enerji Kimlik Belgesi

Antalya Enerji Kimlik Belgesi

Güneşin bolca kendini hissettirdiği Muratpaşa, Kepez, Alanya, Kaş, Finike, Kemer, Demre vs. ilçelerinden Antalya enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Antalya Oteller Enerji Kimlik Belgesi

En fazla oteli bünyesinde barındıran Antalya, sıcak havaların baskın olması ve deniziyle bunu sağlamıştır. Özellikle tatil zamanlarında talep gören yıldızı yüksek oteller için, yapı ruhsatı tarihine göre enerji belgesi almaları zorunludur.  2011 yılından önce inşa edilen oteller EKB alarak, değer artışı gibi birçok avantajı elde edebilir.

Tüketilen iklimlendirme mekanizmaları, ışıklandırma sistemleri otel bünyesindeki eklemeli alanlarda tüketilen enerji, verimlilik kazandığı zaman daha değerli olacaktır.  Ticari bir işletmedeki ihtiyaç dışı enerji tüketimi de hesaba katılırsa çevreye verilen zararda önem kazanır. Bu nedenle verimlilik ne kadar çoksa sınıf da yükselir ve otelinizin değeri artar. Kaldı ki Enerji Verimlilik Kanunu, Kat Mülkiyeti ve BEP Yönetmeliği gibi yasal yaptırımlar kapsamlı bir değerlendirme ile gerçekleşir. Antalya otel enerji kimlik belgesi almadığı zaman olası bir satış, kiralama durumunda engel oluşacaktır.

Bazı oteller turizmin değişken özellikleri nedeniyle kapanma, başkasına satılma gibi ihtiyaçlarla gündeme gelebilir. İşte otel binasının enerji kimlik belgesi olmazsa bu satış-kiralama işlemleri olmaz.

Kaleiçi Evleri EKB

Tarihi özelliği olan Kaleiçi evlerinde enerji kimlik belgesi alınması zorunludur.  Bu evlerden bazıları pansiyon olarak kullanılmakta, bazıları konak halinde özel mülkiyet niteliği taşımaktadır. Ruhsat özelliğine göre,  tarihi özelliği olsa da içerisinde enerji tüketimi vardır ve ticari amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Antalya Enerji Kimlik Belgesi Çıkarma

Her şehirde olduğu gibi Antalya enerji kimlik belgesi çıkarma şartları da kanun kapsamında belirlenmiştir.  Bulunduğunuz ilçe, mahalleden, kısaca her yerden EKB Uzmanı arayışınıza yanıt veriyoruz. Teknik AŞ, belgenin mühendislik detaylarını hazırlama yetkisine sahip bir ekipten oluşmaktadır. Çevre Şehircilik Bakanlığı ile BEP-TR yetkileriyle kurumsal zeminde hizmet vermektedir. Güven, şeffaflık ve hızlılık prensiplerini öncelikli tutmaktayız.

Diğer Bölgelere Göre Enerji Sınıfı ve Performans

Akdeniz’in kıyısında yer alan Antalya, etrafı dağlarla çevrildiği için nemi içeri hapseden bir havaya sahiptir. İç bölgelerin karasal özelliklerini de bu şekilde engellemiş olur. Güneşli gün sayısı çoktur ve kış ayları da aralıklı şekilde yağmurlu geçer.    Güneşin çok olması, gün ısı gibi suyu doğal yollardan ısıtma imkânı vermektedir. Birçok binanın çatısındaki gün ısılar, enerji tüketimini sınırlandırmak için ideal sistemlerdir. Bu verimlilik, binanın enerji kimlik belgesindeki ölçümlere de yansır.

Bir binanın projesi hazırlanırken iklimlendirme sistemlerinin kaç tane olduğu, aydınlatma araçlarının sayısı ve türü gibi ayrıntılar vardır. Bina 3D görseli oluşturulur ve performans durumuna göre bir sınıflandırma belirlenir. Örneğin Antalya için klima sayısı az olan bir binada, güneşten faydalandığı ve aydınlatma sistemleri tasarruflu alındığı düşünülürse enerji belgesi sınıfı yükselecektir. Bir makinedeki A++ özellik gibi bina sınıfı mantığı vardır.

Kontrol için:

https://beptr.csb.gov.tr

 

Antalya Enerji Kimlik Belgesi Gerekli Evraklar

 

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]