Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Home / Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Bandırma, Edremit, Altıeylül, Balya, Bigadiç, Gönen, Manyas vs. ilçelerden Balıkesir enerji kimlik belgesi için başvurabilirsiniz.

EKB Bina Yıkıldığı Zaman Ne Olur?

Binaların yıkılmasının birçok farklı nedeni olabilir. Depremden dolayı yıkılanlar, başka bir proje için özellikle yıkılanlar gibi sıralanabilir.  Bazı binaların kullanım süresi kısa olduğu için de yıkılabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle binanın EKB’si olup olmadığından emin olunması gerekir. Çoğu binada olmadığı düşünülürse, var olanların da belge geçerliliğinin bitmesi söz konusu değildir. Yani bir binadaki EKB, çıkarıldığı yıldan itibaren on sene geçerliliğini sürdürmektedir. Fakat yeni bir oluşum söz konusu olduğundan, bina artık enerji de tüketmediği için, gerekçe ile beraber ÇŞB’ ye başvurulmalıdır. Eğer yıkılan binanın yerine yeni bir tane kurulacaksa, zaten inşa aşamasında EKB çıkarması gerekir. Aksi halde kullanım izni verilmeyecektir.

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Balıkesir karasal ve ılıman iklimlerin etkisinde kalan bir şehir olarak çeşitli yapılar barındıran özel bir şehirdir.  Okullar, devlet kurumları, müstakil binalar, siteler vs. birçok türde binalara rastlanır.  Bulunduğunuz binada EKB yoksa ve Balıkesir enerji kimlik belgesi nasıl alınır diyorsanız hızlı sonuç alabilirsiniz.

Karışıklık olmaması açısından, şu detaylar önemli olabilir:

  • EKB almadan önce bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Birçok kişi mantolama veya ısı yalıtımının zorunlu olduğunu düşündüğü için belgeyi almaktan vazgeçebilmektedir. Oysa çok cüzi bir miktar ödeyerek, ek masrafa girmeden daire değerinizi artırabilirsiniz.
  • Yapının tamamı için EKB alınır, daireler hesaplamadan kendi paylarına düşenleri öder. Ödeme yapacak olan kişi daire sahipleridir. Kiracılar öderse de kiralarından bilgi dahilinde düşme yapabilir.
  • Binanın alt kısmındaki dükkanlar, bağımsız alan olmadığı müddetçe bina ile beraber EKB almış olur.
  • EKB almayan şehir veya mahalle ilçe gibi bir durum yoktur. Türkiye sınırı içindeki muaf olmayan her bina enerji kimlik belgesi almak zorundadır.

EKB Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

İnternette EKB uzmanı araştırırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, firma lisansı, ÇŞB yetkisi ve BEP-TR yazılım kullanım hakkıdır. Teknik A.Ş, bunların hepsine sahip bir mühendislik kurumudur. Enerji yöneticiliği, yüksek gerilim işletme sorumluluğu gibi alanlarda da kapsamlı olarak hizmet vermektedir. Belge zorunlu hale geldiği için sahteciliğe karşı önlemler alınması tavsiye edilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Görülür?

Aldığım enerji kimlik belgesi nereden görülür diyorsanız bunun için birçok platform bulunmaktadır.

  • E devlet resmi sitesinde arama motoruna EKB-enerji kimlik belgesi yazıldığı zaman
  • BEP gov.tr adresinde belge numarası yazılarak kontroller yapılabilir.

Belgeniz dijital ortamda hazırlanır ve onaylanınca buradan istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz biçimde temin edilebilir. Ancak bina sahipleri, yöneticilerinin bir nüshasını ödeme yapan daire sahiplerine vermesi gerekir. Ayrıca bina girişlerinde herkese açık yerde bir sayfa da bulundurulmalıdır. Enerji verimliliği yüksek etiketi ile bina değeri artışı gösterilir.

Belge Kontrol için

https://beptr.csb.gov.tr

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]