Bursa Enerji Kimlik Belgesi

Home / Bursa Enerji Kimlik Belgesi

 

Bursa Enerji Kimlik Belgesi

Kültürel yapısıyla dikkat çeken Mudanya, İnegöl, İznik, Gemlik, Gürsu, Harmancık, Nilüfer, Osmangazi vs. ilçelerden Bursa enerji kimlik belgesi alınabilir.

Tek Şehirde İki İklim ve Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesinin içerisindeki bilgiler enerji tüketim miktarlarıyla alakalı olduğu için şehir bazında binaların iklimden etkilenmesi söz konusudur. Bursa, iki farklı iklim özelliğini bir arada yaşayan, Türkiye’nin en kalabalık 4. şehridir.  Hem kalabalık olması hem de iki değişik iklimi bir arada barındırması nedeniyle enerji tüketim durumunda da değişiklikler olmaktadır.

Kuzey kısmında Marmara Denizi olan Bursa, 135 kilometrelik devam eden şerit nedeniyle ılıman bir nitelik kazanır. Diğer yandan güneyde kalan Uludağ ise, şehrin bir kısmını sert bir iklime maruz bırakır. Ilıman iklimin baskın olduğu yerlerde doğal kaynaklardan yararlanma miktarı daha fazladır ve güneş enerjisi tüketimi azaltan etki yapar. İnsanlar ısınmak için genellikle daha fazla enerji tüketme eğilimi içerisindedir. Bu yüzden küçük ve önemli bir etken olarak şehrin genel tüketim alışkanlıklarında belirleyicidir.

Bursa’nın güney kısmındaki bir binanın enerji kimlik belgesi aldığı düşünülürse, aynı kriterlere sahip kuzey kısımdaki binadan daha fazla yıllık tüketim miktarı olduğu görülebilir. Bu aynı zamanda sera gazı salınımının da daha az olması anlamına gelebilir. Bu şekilde yapılan bir karşılaştırma olmasa da eğilimin nedenlerine bakılarak bazı yorumlar yapılabilir.

Bursa Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesi uzmanıyla ekibimiz, enerji kimlik belgesi nereden alınır sorusunu yanıtlanmaktadır. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği Teknik AŞ, enerji mühendisliği alanlarında 10 yılı aşkın tecrübesiyle EKB vermektedir. Hizmet kapsamı açısından yeni değerler ekleyerek hareket eder. Türkiye genelinde Bursa başvurularınız da internet sitesi veya telefon ile kolayca yapılabilir.

EKB Almak İçin Hazırlık

EKB alacak bir apartman yöneticisi veya müteahhit, hazırlığını fiyat hesaplaması ve gerekli evraklar listesiyle yapabilir. Mimari, proje, yapı ruhsatı, mekanik proje, elektrik projesi en önemli belgelerdir. Eski binalarda bu belgelerin bulunması zor olduğu ve EKB alması gereken asıl binalar bu binalar olduğu için ilçe-il belediyelerine başvuru yapabilirsiniz. Bazı belgelerin imar arşiv bölümünden alınabildiği bilinmektedir.  Böylece belge için süreç daha da hızlanır ve sağlıklı bir hale gelir. EKB ve diğer mühendislik hizmetlerinde 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Trafolar Bursa Enerji Kimlik Belgesi Alır mı?

Trafolar yüksek gerilimin olduğu alanlardır ve bir binaya eklemeli şekilde farklı bir yerde bulunur. Çok büyük tesisler dışında genellikle az bir alanı kaplar. Bu alanların alacağı belge farklı şekilde şartlandırılmıştır. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi alması gereken iş yerleri gerekli yönetmelik kapsamında hareket etmekle yükümlüdür. Yani enerji belgesi ve trafo belgesi ayrıdır, trafolar için EKB alınmaz.  Ayrıca mantıken düşünüldüğü zaman trafoların içinde enerjiyi tüketen birileri olmadığı için hesaplama da bina gibi yapılamayacaktır. BEP-TR trafo değerlendirmesi epey zor görünmektedir.

Kontrol için :https://beptr.csb.gov.tr

Bursa Enerji Kimlik Belgesi

 

 

 

[/cmsmasters_text]

[/cmsmasters_column] [/cmsmasters_row]