Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi

Home / Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi
Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi

Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi

Önemi ayrı olan Gelibolu, Gökçeada, Biga, Bozcaada vs. ilçeleri ve tüm semtlerden Çanakkale enerji kimlik belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ocak 2020 Neden Önemli?

2 Mayıs 2017 yılında yürürlüğe girmesi gereken Enerji Kimlik Belgesi Uygulaması, alınan bir kararla 1 Ocak 2020 yılına ertelenmiştir.  Bu tarihten itibaren, eski ve yeni tüm kapsama dahil olan binalar, çok sayıda işlemden mahrum kalacaktır. Daire sahipleriyle doğrudan alakalı olan bu durum, yaptırım niteliği taşımaktadır. Bu seneden sonra meydana gelecek olan yaptırımların daha belirgin olması nedeniyle taleplerin de artması beklenmektedir. Alması gereken binaların çok büyük bir kısmı hala EKB almadığı için, kritik öneme sahip bir tarihtir.

Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi  Merak Edilenler

EKB almak için ne yapmalı sorusu aslında çok basittir.  Birçok kişi süreci karmaşık hale getirdiği için, bazı belediyelerde de yanıltıcı yönlendirmeler yapılabildiğinden belge almak işkence gibi görünebilmektedir.

 • EKB almak için gereken evraklar Belediye İmar Arşivi’nden temin edilebilir.
 • EKB alması gereken kişiler, binadan sorumlu olan apartman yöneticileri, site yöneticileri, ticari binalarda bina yetkilisi ve inşaatlarda müteahhitlerdir.
 • EKB daire başı son derece uygun fiyata sahiptir. Ancak geliri olan iş yerlerinde değişik hesaplama yöntemine gidilir. Binadan gelir amacı hedeflendiği için metre kareden toplam fiyat verilir.
 • Sınıf şartı, sadece yeni binalarda C olarak belirlenmiş, eski binalara şart koşulmamıştır.
 • Eski binanın EKB alması için herhangi ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Mantolama veya enerji verimini artıran bir şey yapmak, binada alınan ortak kararın neticesinde olabilir. Bunu yapmak daire değerini artırır, fakat yapılan güncellemenin de, belge alınmışsa 1 sene içinde EKB üzerinde gösterilmesi gerekir. Belge zaten yoksa da yeni durumu güncellemeye gerek kalmaz.
 • Verimi çok binaların harcamalarında azalmalar olur. Enerji tüketim iyileştirmesi birkaç sene içinde kendini amorti edecektir.
 • Müstakil evler bina olarak sayılır ve evin sahibi belge almalıdır. Site içindeki müstakil binalar ise site yöneticisine belirtilen miktarı ödemelidir.
 • Kiracılar ödeme yapmaz, ama ev sahibine haber vererek kesintiyle ödeme yapabilir.
 • EKB alan yönetici, mutlaka herkesin göreceği alana girişte bir yere EKB’yi asmalıdır. Ayrıca birer nüsha da daire sahiplerine vermelidir.
 • Muaf olan yerlerden bazıları, kilise-camiler- anıtlar, atölye-ahır vs. alanlar, toplamda 2 sene için kullanılacak ve 50 metre kareden küçük alan kaplayan yapılar gibidir.
 •  EKB veren firma ÇŞB yetkisine ve BEP-TR yazılımı kullanma hakkına sahip olmalıdır. Bunu sorgulamak için ETKB Yetkili Firmalar listesine bakılabilir.

Çanakkale Apart Bina Enerji Kimlik Belgesi

Normal bina görüntüsünde olan ama bölümlere ayrılarak kiralık odaya dönüştürülen apart  alanlar, ticari amaçlı kullanıldıkları için EKB almak zorundadır.   Hesaplama metre kare üzerinden yapılacağı için daireden daha farklı bir sonuç olur. Binanızın durumunu sorgulamak için 7/24 0850 ile başlayan telefon hattımıza ulaşabilirsiniz.

https://beptr.csb.gov.tr

Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi