Denizli Enerji Kimlik Belgesi

Home / Denizli Enerji Kimlik Belgesi
Denizli Enerji Kimlik Belgesi

Denizli Enerji Kimlik Belgesi

Çardak, Kale, Çivril, Güney, Baklan, Merkezefendi, Buldan, Honaz vs. ilçelerden Denizli enerji kimlik belgesi alabilirsiniz.

EKB Onay Çıkmama Durumu Var mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hazırlanan yazılımla beraber bina EKB onayını vermektedir. EKB çıkmama durumu genellikle karşılaşılmayan bir olaydır. Şu an zaten çoğu binada EKB olmadığı için, büyük bir hata olmadığı sürece sorunsuz şekilde işlem yapılmaktadır.

Yazılım Olmadan EKB Çıkar mı?

ÇŞB’ ye bağlı BEP-TR yazılımı EKB çıkarmak için gereken en önemli adımdır. Yani bu yazılım –program olmadan binanın enerji verimliliği konusundaki ölçümler yapılamamaktadır. Yazılımdaki bilgilerin girişi için bina içindeki aydınlatma sistemi, kombi gibi ısınma kaynakları değerlendirilir. Yani tüketilen enerjinin yıllık düzeyde ölçümüne bakılacaktır. Başlangıç aşamasında istenen evraklar da bununla alakalıdır. Mimari proje, mekanik proje vs. temel bilgileri alarak sağlıklı sonuçlar elde etmek için kullanılır. En önemli belge mimari projedir ve eğer bir binanın mimari projesi bir nedenle yoksa, Teknik AŞ bu konuda da yardımcı olacaktır.

BEP-TR yazılımının zorunluluğu dışında bu yazılımı kullanma hakkından da bahsetmek gerekir. Sadece ÇŞB tarafından izin verilen mühendis ve kurumlar tarafından bu yazılımda proje oluşturabilir. Giriş yapan kişiler devamlı olarak kontrol edilmekte ve güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Denizli Enerji Kimlik Belgesi Daire Başı Ne Kadar?

Öncelikle bina türü ve sayıya göre Denizli enerji kimlik belgesi daire başı hesaplama yapılmaktadır. Genellikle 20-30 lira gibi rakamlar görülecektir. Fakat iş yerlerinde hesaplama ve birim fiyat değişebilir. Bunun da nedeni, gelir amaçlı kullanılan yapılar olmalarıdır. Dileyen kişiler, Teknik A.Ş ana sayfasındaki form bilgilerini girerek ortalama sonuçlar elde edebilir. Ücretsiz bilgi almak için 0850 ile başlayan kurumsal hattımıza ulaşabilirsiniz. Buradan 7/24 bilgilendirme ve hesaplama hakkında detay öğrenebilirsiniz.

Denizli Enerji Kimlik Belgesi

Daireler EKB ile Daha mı Pahalı Olacak?

Enerji kimlik belgesi aldığınız zaman dairenizin değeri de artar ve satarken daha fazla bir fiyat koyabilirsiniz. Belli bir verimlilik sınıfı olacağı için, etiketlendirmesi tam yapılmış halde müşterilere sunabilirsiniz. Aslında belge, talep edilirliği artırdığı için ve sınıfı da yüksekse değer artırmaktadır. Fakat tek çıkarılma nedeninin daire ederini artırmak olmadığını hatırlatmak gerekir.

2007 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu, 2008 yılında onaylanan BEP Yönetmeliği, sera gazı salınımını azaltmayı amaçlar. Tüketilen enerji miktarının azaltılmasına bağlı olarak verimlilik artışı ve daha az karbondioksit salınımı amaçlanmaktadır.  Ayrıca sınıflandırma yapılarak binalarda belli bir standart oluşturulur.

Değeri yükselen bir binadan daire almak, alıcılar için kendini birkaç senede amorti edecek bir duruma işaret eder.  Kiracılar için de başlangıçta bir önemi olmasa da ilerleyen zamanlarda daha az tüketim anlamına gelecektir. Harcanan miktar düzenli olarak kendini amorti eder. Yani her açıdan enerji kimlik belgesi almak avantajlı bir durumdur. Küçük bir miktar ödeyerek değer katmak önemlidir.

Kontrolleri buradan yapabilirsiniz:

https://beptr.csb.gov.tr

 

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]