Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

Home / Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi
Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

Mimari yapısından sıkça bahsettiren Bismil, Çermik, Çüngüş, Ergani, Dicle, Eğil. Bağlar vs. ilçelerinden Diyarbakır enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Diyarbakır EKB

Tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapan, günümüzde de etkileri görülen Diyarbakır, taşlı binalar yönünden zengindir.   Karasal iklimin görüldüğü şehir, binalarda da verimliliği çoğaltan etkenleri beraberinde getirmiştir. Eski yapıların da çok olduğu göz önünde bulundurulursa, tüm ilçe ve mahallelerdeki binaların EKB sorgulaması ile talepte bulunması gerekmektedir.

Enerji Belgesi Almak Zorunlu mu Yaptırımı Ne?

Ruhsat tarihi, 2011 yılından önceyse EVK kapsamındaki tüm binaların belgeyi alması;

  • 3194 Sayılı İmar Kanunu
  • 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu
  • BEP Yönetmeliği
  • 5627 Enerji Verimlilik Kanunu gereğince zorunlu tutulmuştur.

EKB’ si olmayan binaların çok büyük kısmı bu dönemden önceki yerlerdir ve zaten amaç her binada bunu sabit bir hale getirmektir. Diyarbakır enerji kimlik belgesi çıkarmak için de özellikle eski binaların kendi belgelerini kontrol ederek işlem yapmaları önemlidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkili Teknik AŞ EKB uzmanları bir yazılım üzerinden belge hazırlığı yapmaktadır.

Yaptırım konusuna gelince, eski binaların 2020 yılından itibaren daire alım satımını EKB’ siz yapamayacağı açıklanmıştır. Yeni binalarda da bu belge olmadığında iskan verilmediği için kullanım mümkün olmaz. Abonelik bile alınamamaktadır.

Sur Benzeri Alanlar EKB Alır mı?

Diyarbakır, surları ile tarihi yapılar yönünden zengin bir kent olduğu için, EKB kapsamındaki binalar merak edilmektedir. Ancak muaf olan yapılar kapsamı gereğince surlar için EKB almaya gerek yoktur. Anıt gibi yerler de buna dahil edilebilir. Sur bünyesinde enerji harcanacak bir tesisat bulunmamaktadır. Çok eski dönemlerde savunma amaçlı kullanıldığı için, günümüzdeki birçok enerji mekanizması bu yapılarda yoktur. Ayrıca alım satım kiralaması da yapılmaz, tüketim olmayınca sınıflandırma da olmaz.

Aynı Anda Kaç Enerji Kimlik Belgesi Alabilirim?

Bir binanın tek ruhsatı olduğu düşünülürse, alınacak olan enerji kimlik belgesi sayısı da bir tane olacaktır. Zaten sistemsel olarak EKB bir projenin onayı ile alındığı için aynı projeyi iki kere yapmak saçma olacaktır. İki proje çizilmediği için de iki iş yapılmasına gerek kalmaz. Eskiden enerji kimlik belgesi aldığınız halde sistemde görünmüyorsa, belgenin sahte olması veya girilen bilgilerin hatalı olması muhtemeldir.

Tek seferde ikinci bir enerji kimlik belgesi olması için ancak sürenin dolması veya yenileme durumlarının olması gerekir.  Beklenmeyen durumlar söz konusuysa, örneğin e devlet üzerinden giriş yapılınca 2 belge görülmesi gibi bir durum varsa da bunun yapı ruhsatı hatası ile alakası olabilir.

Zaten olan bir EKB üzerine ikincisi gerekmedikçe çıkarılmaz. Bağımsız bölümler bir bina içinde kendi için ayrı enerji kimlik belgesi alma izni olan yerlerdir. Bu durum iki belge açısından karıştırılmamalıdır. Tanımlamaların olduğu belgeler karışıklık çıkmaması için önemlidir.  Benzer şekilde tüm sorularınızı Teknik AŞ’ye 7/24 aktarabilirsiniz.

https://beptr.csb.gov.tr  belge kontrolü

 

Diyarbakır Enerji Kimlik Belgesi

 

 

 

 

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]