Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Home / Hatay Enerji Kimlik Belgesi
Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Zorunlu binalar için Belen, Antakya, Defne, Erzin, Altınözü, Dörtyol vs. ilçelerinden Hatay enerji kimlik belgesi alabilirsiniz.

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Akdeniz ikliminin baskın olduğu Hatay ilinde, güneş kendini bolca göstermektedir. Bu nedenle pencereler ve cam yapılarından alınan tüketim verimliliği soğuk bölgelere göre daha iyidir.  Ancak yıllık klima tüketim miktarının yaz dönemlerinde daha fazla olduğu görülebilir. Tabi bu değerlendirme geneli ifade eder ve bina ile kişilere göre değişkenlik olabilir. Yıllık tüketim miktarları ne olursa olsun enerji kimlik belgesi üzerinde ortalama rakamlar yer alacaktır. Bu rakamları belirleyen BEP-TR yazılımıdır. Uygulama üzerinden bina hakkında kapsamlı bir şekilde ölçümler ve çizimler yapılır.

Mekanik sistem özellikleri, aydınlatma araçları, ısınma raporu gibi detaylarla beraber kısa sürede projeniz hazırlanmaktadır. Teknik AŞ,  baştan sona tüm süreçte etkili sonuç alabileceğiniz hizmetler verir. Hatay enerji kimlik belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisi ve onayı ile verilmektedir.

Çok Eski Binalar EKB Alabilir mi?

Binalar EVK ile 2008- BEP kapsamında 2011 öncesi ve sonrası şeklinde, eski- yeni olarak tanımlanmıştır. Fakat gerçek anlamda eski ve bakımsız binalar da oldukça fazladır ve bu binalar için de enerji kimlik belgesi almalıdır. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği kapsamındaki tüm binaların EKB alması şarttır. Günümüz itibariyle EKB alması gereken yaklaşık bina sayısı 9 milyondan fazladır. Binaların eski kapsamda değerlendirilmesi, yenilik yapılması konusunda bir yaptırım gerektirmemektedir. Yani bina olduğu gibi kötü halde de EKB alabilir. Fakat bina ve dairelerin değerinin artırılması amaçlanıyorsa, ortak karar alınarak farklı bir uygulama aşamasına geçebilir.

Hatay EKB Fiyatı

SMM elektrik mühendisi, enerji yöneticiliği, enerji etüt proje enerji kimlik belgesi uzmanı gibi birçok kategoride hizmet veriyoruz. Talep ettiğini her hizmette en uygun fiyat garantisi sunmaktayız. Hatay EKB fiyatı belirlenirken de verdiğiniz bilgilere göre bir toplam sonuç çıkarıp daire başına bölme işlemi yapıyoruz.  Hesap sorgulama bölümünde kendiniz de pratik işlem yapabilirsiniz.

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Sınıf Yükselince Ne Oluyor?

EKB üzerinde A-G arası iki alanda sınıflandırma vardır. Birincisi EP, enerji performans sınıfıdır. İkincisi ise sera gazı salınımı miktarını belirten sınıflandırmadır. Enerji performansı, yıllık tüketim ve bina geneli enerji verimliliğini etkileyen faktörler doğrultusunda BEP-TR yazılımı ile belirlenir. Sera gazı salınımı da aynı şekilde ortalama rakama bağlı bir sınıf göstergesidir.

Bir binanın sınıfı yükselince, satış değeri de artar. Bunun nedeni hem etiketinin AB standartlarına uygun hale gelmesi hem de tüketimin azalmasına bağlı ekonomik avantajdır. Birkaç sene içinde yıllık tüketim miktarlarındaki azalma ile artış birbirini amorti eder.

Enerji kimlik belgesi alacak olan yeni binalar için sınıf yaptırımı olduğunu belirtmek gerekir. İskân ruhsatı- bina kullanım izni almak için 2011 sonrası binaların hepsi C sınıfı ve üzeri olmak zorundadır. Bina yapılırken bu duruma göre işlem sürdürülür.

Kontrol için:

https://beptr.csb.gov.tr

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]