İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

Home / İstanbul Enerji Kimlik Belgesi
İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

Hızlı yapı artışına bağlı İstanbul enerji kimlik belgesi almak için, Beşiktaş, Arnavutköy, Kadıköy, Ümraniye, Başakşehir vs. ilçelerden başvurabilirsiniz.

İstanbul İlçeleri Enerji Kimlik Belgesi

İstanbul, tarihin birçok döneminde merkezi öneme sahip olması nedeniyle çok zengin mimari kültüre sahip bir şehirdir. Binaların görsel özelliklerindeki çeşitlilik, iç özelliklerinde de yansımasını bulur. Mekanik açıdan bugünkü kadar gelişmemiş sistemler varken, kullanılan malzemeler odak noktasındaydı. Yani tamamen ihtiyaca yönelik şekilde enerji tüketim alışkanlıklarının olduğundan bahsedilebilir. Konforlu ve bol keseden enerji tüketimi, modern zamanların alışkanlıklarıdır. Kaldı ki EKB gibi yasal yaptırımların da amacı bu gereksiz harcamaları daha azaltmaktır.

İstanbul enerji kimlik belgesi başvurusu konusunda şüphe oluşmaması için Teknik A.Ş olarak yetki belgesi istemenizi öneriyoruz. Sadece bakanlık tarafından yetkili olan mühendislik işletmeleri bu belgeyi vermektedir ve hesaplama panosu kullanıldığında değişken fiyatlandırma fikir edinmenizi sağlar. Pano üzerinde yapı ruhsatı olan alan neyse işaretlenir ve gereken boşluklar doldurularak yakın bir sonuç alınır. Merak ettiğiniz sorular olursa da kurumsal hattan ya da cep telefonu üzerinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Her şehirde her yapı ruhsatı olan bina veya site bu belge ile önemli bir aşama kaydetmiş olacaktır. Bir bina değil de site içinde tek katlı villalar varsa da site yapı ruhsatı gereği her villa sahibi bu belgeyi alacaktır.

İstanbul ve tüm mahallelerdeki yüz binlerce yapı için Teknik A.Ş’ ye başvuru yapabilir ve sonuç alabilirsiniz. Özellikle 2011 öncesinde kurulan bir bina varsa hızlı bir şekilde sizlere belge teslimi sağlanacaktır. Eğer İstanbul enerji kimlik belgesi olup olmadığından emin değilseniz, e-devlet üzerinden kontrol edebilir ve emin olarak başvuru yapabilirsiniz.

İstanbul Yapı Ruhsatı ve Enerji Kimlik Belgesi

Bir inşaat oluşturulurken yapı ruhsatı temel bir belge niteliğini taşır. Bu ruhsata ek olarak bazı kurumlar dışında enerji kimlik belgesi de zorunlu hale getirilmiştir. Türkiye’de dairelerin satışı esnasında 2011 yılı öncesine kadar bu belge gerekli görülmemekteydi. Diğer bir ifadeyle gelişigüzel şekilde daire cepheleri ve enerji değerlendirmesi yapılmaktaydı. Ancak 2011 senesinden sonra her yapıda bu belge ile temel özellikler hakkında önemli bir standart oluşturulmuştur.

Belge kullanımı ile beraber daire ya da diğer taşınmaz mülkler hakkında sağlıklı bir şekilde bilgi almak mümkün olacaktır. Çünkü enerji kimlik belgesi tapu ve abonelik engelleri dışında, bir dairenin enerji açısından kapsamlı bir değerlendirmesini barındırır. Tıpkı çamaşır makinesi üzerinde enerji sınıfının o makine hakkında daha belirleyici bir etken olması gibi yapılarda da bunu düşünmek mümkündür. Yani belge üzerinde enerji konusu içerisinde değerlendirilecek, elektrik, ısı tüketimi gibi konuların sınıflandırılmasını bulabilirsiniz.

EKB Firması Sorgulama

Başvuracağınız EKB firması lisansını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan görebilirsiniz. Yetkilendirilen kurumlar, resmi site üzerinde yayımlanmaktadır. Önlem almak adına kısa bir araştırma yaparak daha güvenli adımlar atabilirsiniz.  Tüm sorgulamalar ve süreçle ilgili ücretsiz bilgi almak için 0850’ li kurumsal hattımız 7/24 açıktır. Ayrıca;şu adrese bakabilirsiniz:

www.turkiye.gov.tr

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

[/cmsmasters_text]

[/cmsmasters_column] [/cmsmasters_row]