Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Home / Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Mahalleleriyle beraber Göksun, Afşin, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Elbistan vs. ilçelerinden Kahramanmaraş enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Bina EKB Sınıfı G Ne Demek?

Enerji Performans değerlendirmesinin göstergesi olan sınıflandırma, G değerini gösteriyorsa, en düşük enerji verimliliği anlamına gelmektedir. Puan açısından EKB üzerinde 175 ve yukarısı demektir.

  • Yıllık enerji tüketimi çok fazla olan bir binadır. Yani ısınma, aydınlatma, pencere gibi tüm sistemlerde yüksek tüketim değerleri vardır.
  • Sera gazı salınımı istenen değerlerin üzerindedir ve çevreye verdiği karbondioksit zararı en fazla olan bina sınıfındadır.
  • Bina ve buna bağlı daire-metre kare değeri daha düşük bir yapıdır.
  • Tercih edilirliği az bir binadır.

Bina EKB sınıfı C ve yukarısı, tüketim değerleri ve çevre koruması bakımından ideal sınıftır. BEP-TR yazılımı kullanılırken de referans olarak 100 puan ve aşağısı, yani D’ye düşmeyecek şekilde talep edilmektedir.    Böyle bir şart eski bina olan 2011 öncesi ruhsatlı yapılar için geçerli değildir.

Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Aynı Anda 2 EKB Alınabilir mi?

Enerji kimlik belgesi, bir bina için apartman yöneticisi- bina yöneticisi veya müteahhit tarafından alınmaktadır. Belge alacak olan kişi, eğer birden fazla binanın yetkilisiyse birden fazla bina için EKB alabilir. Binalar birbirinden farklı özellikte olduğu için bunda bir sakınca görülmemektedir. Ancak bir bina için aynı belgeyi birden fazla çıkarmak mümkün değildir. Yani zaten var olan bir belgenin aynısını tekrar proje hazırlatarak onaya sunmanız gereksiz harcama olacaktır.  Kaldı ki sistem buna izin vermez, fakat nüsha olarak ikinci belge istenebilir.

  • Bir belge, geçerliliğini kaybettiği zaman ikinci kez çıkarılabilir. On senesi dolan, yenilenen bina gereği değiştirilen enerji kimlik belgesi bu açıdan ikinci kere alınabilir.
  • Belge iptal edilmişse yenileneceği için ikinci kere alınabilir. Bu da az görülen bir durumdur. Türkiye genelindeki binaların çok büyük bölümü zaten EKB almamış durumdadır.

Yaptırımlar Ne Olacak?

Yaptırımlar, binada daire alım satım kiralama isteyen ev sahipleri için en önemli kısım denebilir. Çünkü 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren enerji kimlik belgesi olmayan binaların bu işlemleri yapması engellenecek.  Özellikle eski binalarda büyük çoğunluk belgesiz durumda olduğu için bu kapsama girenlerin uygun fiyattan hızlı şekilde alması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi En Uygun Fiyat

En uygun enerji kimlik belgesi fiyat seçeneklerini Teknik AŞ bünyesinde bulabilirsiniz. Hesaplama formundan da bilgi edinebileceğiniz üzere, toplam daire sayısı ile birim fiyat çarpılır ve sonuç verilir. Fakat bina türü burada en önemli belirleyicidir.

Binanızla ilgili fiyatla ilgili anlaşırsanız, BEP-TR yazılım ve proje aşamasına geçilir. Proje bitirildiği zaman Çevre Şehircilik Bakanlığı onay verir ve sisteme bilgiler düşer. Bu bilgileri size ilerleyen zamanlarda ihtiyaç olduğunda yeniden vermek üzere depoluyoruz. Yani belgenizi tekrar dosya formatında bizden isteyebilir ve dijital arşivden faydalanabilirsiniz.

Belge sorgulamayı yapacağınız link:

https://beptr.csb.gov.tr

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]