Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Home / Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi
Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Üretim tesisleriyle bilinen İzmit, Gebze, Körfez, Darıca, Başiskele, Derince, Dilovası vs. ilçelerden Kocaeli enerji kimlik belgesi alabilirsiniz.

Merdiven için EKB Alınır mı?

Bir binanın içerisinde daire dışı alanlar vardır. Bu yerler için ayrıca enerji kimlik belgesi alınabilmesi için, bu yerlerin bağımsız alan niteliğinde olması gerekir. Merdiven, apartman boşlukları gibi kısımlar bağımsız değildir ve binanın bütünündeki bölümlerdir. EKB alırken de bütün olarak bina tamamındaki enerji performansı değerlendirilmektedir. Çünkü boş alanlar da enerji verimini etkiler.

Basit bir mantık yürütülürse, bina boş alanları ve merdivenleri çoksa, içeride sıcaklığı tutma miktarı azalacaktır. Pencereden güneş enerjisini alsa bile sınırlı sıcaklık hemen yok olur. Boşlukların az olması sıcaklığın daha az alanda dağılımını tetikler.

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında geçişli bir iklime sahip olan Kocaeli, bina yapısı ve eski-yeni bina özellikleri bakımından çeşitlilik göstermektedir. Konumu, geçiş bölgesi olması gereği ticari faaliyetler son derece gelişmiş olduğundan, Kocaeli enerji belgesi alınacak olan bina türlerinde ticari merkezler fazlaca vardır. İstanbul’a da yakın olması nedeniyle önemli merkezleri bu şehirde özellikle İzmit’te bulmak mümkündür.

Oteller, okullar, plaza vs. iş merkezleri enerji kimlik belgesi almakla yükümlüdür.  EVK ve BEP Yönetmeliği kapsamında belge alması zorunlu olan binaların büyük çoğunluğunda EKB bulunmamaktadır. Alması gereken 9 milyon civarında bina 2020 yılından itibaren belgesiz işlem yapamayacaktır.   Belgesi zaten olan binalar ise 10 senede bir güncellemekle yükümlüdür. Bu süre öncesinde yenileme işlemleri olursa bir sene içinde güncellemesi gerekecektir. Mantolama yapmış EKB’li bina buna örnek verilebilir. Yani temel mantık, enerji verimlilik ve sınıf düzenlemesinde daha iyi sonuçlar almak, tüketimi azaltmak gibi düşünülebilir.

Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Enerji Kimlik Belgesi

Çevre Şehircilik Bakanlığı ve enerji kimlik belgesi birbiriyle doğrudan alakalı iki konudur.  Şöyle ki, belgeyi verecek olan mühendislik, danışmanlık firmaları, EKB uzmanlarının ÇŞB tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir. Ayrıca belge çıkarma aşamasında kullanılan BEP-TR yazılımının onayını veren bakanlık da ÇŞB’ dir. Bakanlık onayı alınmazsa, EKB kullanımı da mümkün olmaz.

İnternet ortamında belge üzerinden para kazanmayı amaçlayan kurum dışı yetkisiz oluşumlara da rastlanabilir. Bunun için kişi ve kurumu iyi araştırmanız önemlidir. BEP sayfasında yetkili kurumlar bulunabilir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü da lisanslı firmaları gösteren bir platformdur.

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Yapmak

Aldığınız enerji belgesinden sorgulama yapmak için e devlet şifrenizle kendi hesabınıza girebilirsiniz. Binalarda Enerji Performansı –BEP gov tr resmi sitesinde de sorgulama alanı vardır. Belge numarası yazmanızla beraber ayrıntılar karşınıza çıkacaktır. Belge numarasını yazmanıza rağmen yine de sonuç çıkmadıysa, sahtecilik durumu olabilir. İki farklı yerden de kontrol ederek emin olabilirsiniz.  Belgenizin tarihinin geçme ihtimali 2021 yılına kadar bulunmamaktadır. Fakat değişiklikleri bildirdiyseniz durum değişir.

https://beptr.csb.gov.tr

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi