Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Home / Kütahya Enerji Kimlik Belgesi
Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Geleneksel sanatlarla anılan Tavşanlı, Domaniç, Aslanapa, Emet, Hisarcık, Dumlupınar, Çavdarhisar vs. ilçelerden Kütahya enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

EKB İşlem Sırası

Ilıman ve soğuk iklimleri bir arada bulacağınız Kütahya’da birçok farklı bina türüne rastlayabilirsiniz. Hem konaklama hem de ticari amaçlarla yapılan yerlerden EKB’si olmayanlar Teknik AŞ’ye başvurabilir. Talebiniz üzerine önce kaç daire varsa buna göre hesaplama yapılır.  EKB uzmanı ve Yetkili SMM elektrik mühendisi ekibimizle proje hazırlıklarına geçilir. Evraklarınızı da hazırladığınız varsayılırsa işlemler tamamlanarak bakanlık onayına sunulur. Onay gelince de sistemlerde belge kaydı görülecektir.

EKB işlemlerinde PDF formatında gönderim yapılsa da kendi e devlet sayfanızdan kontroller yapabilirsiniz. Firmamızda, enerji yöneticiliği, trafo sorumluluğu, enerji etüt proje gibi hizmetleri de alabilirsiniz.

Kütahya İş Merkezlerinde Enerji Kimlik Belgesi

Ekonomik gelir amaçlı kurulan hizmet yerlerinde EKB hesaplaması metre kare hesabına göre yapılacaktır.  Bu durumun nedeni aslında gereklilikten dolayıdır. Örneğin kamu binalarında daireler bağımsız olarak düşünülmez, her biri açık bölümler vardır. Ayrıca gelir elde edildiği için, binanın değeri de artış gösterir. Bir dükkanın işlek yerdeyken daha fazla değerinin artması gibi, bina EKB hesaplamasında da normal bina ticari bina ayrımı vardır.

Dükkanların Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Bir dükkan bina içindeyse, binanın alt katındaysa, bağımsız bölüm olmadığı sürece ayrı EKB almasına gerek yoktur. Binadaki bodrum kat da dahil bütünü için enerji kimlik belgesi çıkarıldığı unutulmamalıdır. Konuyla ilgili yapı ruhsatı ve bölümlerin tanımını gösteren belgeler daha fazla yardımcı olacaktır. Dükkan enerji kimlik belgesi hakkında Teknik AŞ’den daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Mantolama ve Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Öncelikle, bir yapıda enerji tüketimi ile ilgili sistemlerde değişiklik olduğu zaman bu EKB’ de gösterilmek zorundadır. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 1 sene içerisinde bildirim yapılarak yeni bir enerji kimlik belgesi çıkarılır. Bu durum binanın lehine bir durumu göstereceği için, değer artışı ve ekonomik avantaj anlamına gelebilir.

Belgeyi tekrar çıkarmak birçok iş yeri- apartman yöneticisi tarafından önem verilmeyen bir işlemdir. Bir kere çıkarılması yeterli olarak görülür, fakat mantolama yapılmayan bir bina ile yapılan binanın değerinde ciddi bir fark olabilir.

Mantolama, bina genelinde sıcaklığı kış aylarında içerde tutar, yaz dönemi de serinliği hapseder. Binanın dış bölümü buna göre özel teknikler ve malzemelerle yapılandırılmaktadır. Daha az klima yakmak, kombi çalıştırmak açısından düşünüldüğünde birkaç senede yapılan işlem kendini amorti eder.

Bir alıcı gözünden düşünüldüğünde de mantolama olan bina daha cazip gelecektir. Fakat mantolama olduğu halde enerji kimlik belgesinde bu detay yoksa işlemlerde aksama görülebilir. Binanın yeni durumu belirtilen bir senede güncellenmediği için, enerji kimlik belgesi değerleri geçerliliğini kaybedecektir.  Bina bilgileri ile EKB arasında tutarsızlıkların giderilmesi,  yeni dönemde daha da keskin çizgileri olan bir konu haline gelmiştir.

https://beptr.csb.gov.tr

 

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

 

 

 

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]