Malatya Enerji Kimlik Belgesi

Malatya Enerji Kimlik Belgesi

 

Malatya Enerji Kimlik Belgesi

En çok kayısı ile anılan Hekimhan, Akçadağ, Doğanşehir, Battalgazi, Doğanyol vs. ilçelerinden Malatya enerji kimlik belgesi taleplerinizi iletebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Çıkarmak Nasıl Fayda Eder?

EKB olarak kısaltılan enerji kimlik belgesi, binanın faydasına olan uygun fiyatlı bir kayıttır. Belgeyi alan kişi aslında tüm binadaki her daire veya iş yerinin artı kazanmasını sağlar. Birim başıma düşen fiyat oldukça makul olduğu için ekonomik açıdan da zorlayıcı değildir. Faydalarına gelince;

  • EKB neresi için alındıysa değerinde artış olur, çünkü standartlara uygun bir etiketlendirme yapıldığı için talep artacaktır.
  • Bir yeri alacak olan kişi, banka kredisi çekerken bazı kolaylıklar elde edebilir. Bu genelde değişken bir durumdur.
  • Enerji kimlik belgesi olan daireler alım satımlarını ve kiraya verme işlemlerini kolayca yapabilir. Yasal açıdan zorunlu bir belge olduğundan olmayan dairelerde bu işlemler yapılamaz.
  • Geleceğe yatırım için önemli bir belgedir. Maddi faydası dışında sera gazı salınımını kontrol edebilmek, tüketim miktarlarını daha azaltmak için sayısal veriler sunar. Bina sınıfı isteğe göre yükseltilerek daha da değer kazanabilir.

İnternetten Malatya Enerji Kimlik Belgesi Başvurusu

Malatya, çok kalabalık olmayan nüfusu ve baskın kayısı ticaretiyle akıllarda kalan bir şehirdir. Oldukça sert geçen iklim özellikleri, sadece güneyde bir bölümde daha ılıman nitelikler taşır. Genel olarak Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinin sert karasal ikliminin etkisindedir.  Eski ve yeni binalarda bu iklime göre yapılar şekillenmiştir. Yani sıcaklığı içeride tutan nitelikte binalar ve daireler inşa edilmektedir. Bu durum elbette enerji verimliliğine olumlu etki eder.

Yapılar mevsime uygun olmazsa, tüketim miktarı çok daha fazla olacaktır. Bu da çevreye daha fazla zarar anlamına gelir ki belgede C sınıfı şartı olduğu unutulmamalıdır. Yeni inşa edilen yerler yıllık tüketim performansı bakımından 100 ve altında puana sahip olmalıdır. Bu puanlama BEP-TR ile yapılan bir işlemdir.

Binanız için internetten Malatya enerji kimlik belgesi başvurusu yapmak istiyorsanız Teknik AŞ, tüm süreçte en iyi desteğiniz olacaktır. Yetki ve hizmet kalitesi bakımından pürüzsüz şekilde işlemleri sonuçlandırabilirsiniz. Fakat gerekli evrak hazırlığı, fiyat hesaplaması ve daire sahiplerini önceden bilgilendirme gibi detayları da dikkate alarak sürece hazırlanmanız önerilir.

İnternetteki hesaplama formunu kullanmak istemiyorsanız, telefon numaraları üzerinden işlem yapabilirsiniz. Hem kurumsal hat hem de cep telefonu numaralarına her zaman ulaşabilir, bilgi alabilir, belge talep edebilirsiniz.

E- Devletten Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Birkaç adımda e devletten enerji kimlik belgesi sorgulamak için www.turkiye.gov.tr  üzerinden kendi bilgilerinizle hesaba girmeniz gerekir. İkinci olarak arama bölümünü kullanarak detaylı görüntü alabilirsiniz.  Çevre Şehircilik Bakanlığı -Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı kriterlerine uyan mühendislik firmalarının verdiği EKB, bakanlık onayından sonra buradan görüntülenecektir. Sorgulamayı sadece e devletten değil Binalarda Enerji Performansı sitesinden de bulabilirsiniz. Belge numarasını sayfada girdiğinizde karşınıza sonuçlar çıkacaktır. ,

Malatya Enerji Kimlik Belgesi

 

[/cmsmasters_text]

[/cmsmasters_column] [/cmsmasters_row]

Leave a Reply

Your email address will not be published.