Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

 

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye’nin en verimli tarım alanlarını barındıran Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Ferizli, Erenler, Geyve, Hendek vs. ilçelerinden Sakarya enerji kimlik belgesi taleplerinizi iletebilirsiniz.

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

Sakarya, Karadeniz ve Marmara bölgelerinin iklimini birlikte taşıyan, bunun da etkisiyle tarımı çok gelişmiş bir ildir. Geçiş noktası olarak da önemli bir konuma sahip olan şehirde, ticari merkezler de hızla çoğalmaktadır.   Nüfusunun artışına paralel olarak yapılarda da çoğalma görülmektedir. Hem merkezi alanlarda hem de tarım bölgelerinde artan bina sayıları, zorunlu tutulan Sakarya enerji belgesi ihtiyacını da gündeme getirmektedir.

2011 Öncesi ve Sonrası Ne Anlama Geliyor?

Konuyla ilgili sıkça duyulan bir ifade, 2011 öncesi ve sonrası binalardır.  Enerji kimlik belgesini alım satım kiralama işlemleri yapmak için alması gereken asıl binalar 2011 öncesi yapı ruhsatı olan yerlerdir. Çünkü 2011’den sonra zaten binalar bu belge olmadan iskan ruhsatı alamamaktadır. 2007 senesinde çıkarılan Enerji Verimlilik Kanunu, 2008 yılındaki BEP yönetmeliği, 2011’deki yaptırımların temelini oluşturmaktadır.

2011 öncesi ve sonrası binalar isimlendirilirken de farklı ifadeler barındırır. Eski bina, mevcut bina demek, 2011 yılından önce ruhsatı olan yerlerdir. Yeni bina ise sonraki yılları ifade etmektedir. İnşaat halinde olan binalar da henüz yapımı devam eden, ruhsatlı binalardır. Bu inşaatların kullanıma açılabilmesi için izin alınır ve izin de artık enerji kimlik belgesi ile verilebilmektedir. Yani EKB yasal olarak zorunlu, enerji tasarrufu ve daire değeri artışı gibi çok sayıda artışı olan bir belgedir. Teknik AŞ de bu belgeyi vermeye yetkisi olan, EMO üyesi bir mühendislik firmasıdır. Yetki açısından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı ile BEP-TR yazılımı kullanım hakkı mevcuttur.

İnternette Enerji Kimlik Belgesini Görebilir miyim?

Mevcut durumdaki binanızın enerji kimlik belgesine internette bakmak çeşitli yollarla mümkündür. ÇŞB kendi resmi sitesi, BEP gov tr, e-devlet gibi alanları kullanarak belgenizin durumunu sorgulatabilirsiniz. Ruhsat tarihinizi görebileceğiniz bir internet sitesi de bu anlamda destek olacaktır. Genellikle belge sahteciliğine karşı internetten kontrol edilmesi daha avantajlı bir durumdur. Belge altında yer alan numara ile kendi açınızdan önlemler almış olursunuz.

Akıllı Telefona İndirilebilir mi?

Enerji kimlik belgesinin hazırlık süreci tamamlandığı zaman,   bir proje hazırlanır ve bakanlık onayına sunulur. Onay alındığı zaman dijital ortama aktarılmış olacaktır. Belge üzerinde yer alan binaya özel kare kod, indirme işlemini yapmanızı sağlar. Parmak izi özelliği taşıyan bu görseli telefonunuza okutarak hemen aktarımı yapabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Hazırlayan Yazılım

BEP-TR yazılımı, enerji kimlik belgesini hazırlayan özel bir programdır. SMM Elektrik Mühendisi, Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı vs. unvanlara sahip kişi, kimlik bilgisi üzerinden yazılımı kullanmaya başlar. Aşamalı biçimde ilerlenerek binanızın kapsamlı bir görüntüsü çıkarılır. Enerji tüketimi ile ilgili tüm tesisat ve ölçümler bu yazılımla beraber oluşturulmaktadır.

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

 

 

[/cmsmasters_text]

[/cmsmasters_column] [/cmsmasters_row]

Leave a Reply

Your email address will not be published.