Sivas ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Sivas ENERJİ KİMLİK BELGESİ

 

Sivas Enerji Kimlik Belgesi

İç Anadolu’nun en soğuk yeri olan Gemerek, Akıncılar,  Gölova, Divriği Doğanşar, Gürün vs. ilçelerinden Sivas enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Bodrum Katlar Belgeye Dahil Edilir mi?

Enerji kimlik belgesi binada kat ayrımı yapmadan, ruhsattaki tüm alan için çıkarılmaktadır.  Daire- dükkan- bodrum kat dışı boş alanlar da buna dahildir. Fakat bağımsız alanlar için ayrı enerji kimlik belgesi çıkarılması mümkündür.  Fakat belirtilmesi gereken bir detay, EKB üzerinde bodrum katın kaç kat olduğunun da açıklandığıdır. Toplam kat sayısı ve bodrum sayısı alt alta görülebilir.

Sivas Enerji Kimlik Belgesi Veren Firma

Selçuklu Dönemi izlerini çokça barındıran mimarisiyle Sivas, kendine has bir şehirdir. Bulunduğu alan yüksekte ve dağlık yerde olduğu için daha sert iklimi vardır. Küçük pencere, düşük tavan gibi özellikleri olan daireler için Sivas enerji kimlik belgesi veren firma başvurunuz hızlıca yanıtlanmaktadır.

Binanız özellikle 2011 öncesiyse, belge almanız zorunlu olduğu için düşük bir miktarla es geçmemenizi öneririz. Şehrin her ilçesi, mahallesinden gelen talepler işlem sırası doğrultusunda yerine getirilir ve belge sahibi olmanız sağlanır.  Böylece EVK ve BEP doğrultusunda alım, satım (tapu), kiralama işlemlerinizi pürüzsüz biçimde yapabilirsiniz.

Floresanlar ve Enerji Kimlik Belgesi Arasındaki İlişki

Özellikle iş yerlerinde uzun ve beyaz renkli görüntüsü olan floresanlar sık şekilde tercih edilir. Bunun nedeni ekonomik açıdan tasarruflu bir kullanım sağlamasıdır. Beyaz ışıklar sarı ışıklara göre daha az yakar ve iş yerlerinde sürekli bir işleyiş olduğu için verimliliği de artıran bir etken olacaktır.

Temel enerji kimlik belgesi değerleri arasında, aydınlatma sistemlerine ait veriler de yer alır ve bu genel değerlendirmeyi etkilemektedir. Belge almadan önce sınıf yükseltme amacınız varsa bu gibi tüm enerji kaynaklarını yeni ve daha tasarruflu olanlarla değiştirebilirsiniz.  Örneğin camlar da bu açıdan etkili bölümlerden biridir.  Güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak için bu yapılabilir.

Yaptırıma Maruz Kalmayan Neresi Var?

Enerji Verimlilik Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin yaptırımları 2011 yılında başlamıştır. Bu yıldan itibaren yapılan inşaatlara EKB olmadan kullanım izni verilmemektedir. Fakat yaptırım olmayan yerler de mevcuttur.  Yasal açıklamalarda, 50 metre kareden daha az bir kullanım alanı olan, 2 seneden az süre için kullanılacak olan yerler böyledir. Ayrıca anıt, sera, atölye benzeri alanlar, ibadet alanları da yaptırım dışında tutulmaktadır. Siz de kendi binanızdan emin değilseniz, Teknik AŞ’ye soru sorarak net bilgi alabilirsiniz.

Şehir Fark Eder mi?

Enerji Kimlik Belgesi almak için şehir fark etmez, Türkiye sınırları içinde bulunan her yerden başvurular yapılabilir. İnternetten online şekilde, telefonla veya mesajlar bölümünden iletişime geçerek ön hazırlıkla sonuç alabilirsiniz. Projeniz en kısa sürede hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacaktır. Kendi e devlet şifrenizle belge durumunu kontrol edebilir, daha sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

Belge kontrolünü www.turkiye.gov.tr  üzerinden yapabilirsiniz.

Sivas Enerji Kimlik Belgesi

 

[/cmsmasters_text]

[/cmsmasters_column] [/cmsmasters_row]

Leave a Reply

Your email address will not be published.