Sakarya enerji yöneticisi taleplerinize enerji etüt proje raporu gibi hizmetlerle beraber kapsamlı şekilde yanıt veriyoruz.

Sakarya Enerji Yöneticisi Bulundurmak İsrafı Engeller

Büyük enerjilerin harcandığı sanayi işletmeleri ve ticari binalarda, israfı engelleyen uygulamalar son derece önemlidir.  Bunun nedeni hem ekonomik açıdan yapılan tasarruflar hem de çevre bilinci olarak düşünülebilir. TEP birimi ile ölçülen değerler söz konusu olduğu için, doğaya verilen sera gazı zararı da kritik önem kazanmaktadır. Bir enerji yöneticisi, işletmenin bünyesinde yer alan her enerji alanından sorumludur ve bu kısımları iyileştirmek adına etkili çözümler üretecektir.

Bir işletmenin israfını kısa ve uzun vadede engellemek için yapılacak en önemli adım, sorunun nereden kaynaklandığını bulmak olacaktır. Enerji yöneticiliği yapan kişi, aydınlatma sistemleri, kullanılan benzin, petrol, doğal gaz, elektrik gibi tespitleri yaparak bunu azaltacak çözümler üretir. Yıllık tüketimi olabilecek en etkili şekilde azaltmak için bazı ekipman değişikliklerine gidilebilir.

İsrafın etkisini gösterme süresi değişebilir. Bazı ekipmanlar yeni bir maliyet olacağı için, kendisini amorti edeceği süre de hesaplanmalıdır.  Sanayi veya ticari bina geliri ile gereken hesaplamalar yapılmalı, buna göre raporlamalarla değerlendirme oluşturulmalıdır.

Alışveriş Merkezlerinde Enerji Yöneticisi

Alışveriş merkezleri, boşa enerji tüketilen alanlarda en başta gelenlerdendir. Reklam ve tanıtım amacıyla tüketilen bilinçsiz enerji miktarı, kontrol edilmesi zor bir duruma işaret etmektedir. Örneğin AVM bahçe ışıklandırmaları, bina içi devamlı açık kalan ışıklar buna örnek gösterilebilir. Kullanımı ihtiyacı karşılamak için değil de sadece reklam ve tanıtım için olan yerlerde sınırlı ve pahalı enerji kaynaklarının bilinçsizce harcanması söz konusudur. Bu alanlardaki enerji yöneticileri, israfı engellemek için tüm seçenekleri değerlendirmekte ve önlemler almaktadır.

Sakarya Enerji Yöneticisi Başvurusu İçin

Enerji yöneticisi başvurusu yapmak için firmamıza her zaman ulaşabilirsiniz. Enerji etüt proje rapor uygulamaları dışında VAP hakkında bilgi için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı resmi sitesi olan https://www.enerji.gov.tr adresini görebilirsiniz. Güncel duyuruları takip ederek, özellikle sene başlarında teşvik durumlarını kontrol edebilirsiniz. Her sene verilmediği için düzenli takip edilmesi sanayi işletmecileri açısından kritik bir konudur. 5 milyona kadar olan başvurularda ertelemeli geri ödeme imkanları vs. kolaylıklar sağlanmaktadır.

Comments are disabled.