Sakarya Trafo Sorumlusu

Sakarya Trafo Sorumlusu

Sakarya trafo sorumlusu veya yüksek gerilim işletme sorumlusu talepleriniz için periyodik bakımlar da dahil kapsamlı hizmet veriyoruz.

Sakarya Trafo Sorumlusu ve İşletme Sahipleri

İşletme sahipleri, yasal olarak YG işletme sorumlusu bulundurmak zorundaysa ve bulundurmuyorsa, olası bir kaza, ölüm, yaralanma durumunda sorumlu tutulacak kişidir. Bu nedenle büyük yükler altında kalmamak ve başkalarına neden olmamak için işletme sahiplerinin her sene düzenli olarak YG işletme sorumlusu ile sözleşme yapmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında bünyesinde 1kv üzerinde yüksek gerilim tesisi bulunduran yerlerin bu sözleşmeyi yapması gerekmektedir.

Neden Yeterince Önlem Alınmıyor?

Bünyesinde trafo bulunduran işletmelerin çoğu, 4’e 3 lük kısmı sözleşme yapmaktan kaçınmaktadır. Bunun en yaygın nedeni ekstra ödeme yapmaktan kaçınmak, maliyetleri azaltmak olarak görülmektedir. Her işletmede bu durum görülmeye de bilir. Örneğin bazı işletmeler, yeni açılmıştır ve önlerini göremedikleri için bu tür bir sözleşmeye sonra girmeyi hedefleyebilir. Bazı yerler erteleme sürelerini uzatabilir vs. birçok neden sıralanabilir. Ancak göz ardı edilen nokta şudur ki trafoda meydana gelecek bir hasar veya aksama, insanların canına mal olabilecektir. Trafo sorumlusu tam da bunu engelleyen çalışmalar yapan kişidir.

Yüksek gerilimin olduğu alanlarda bazen YG işletme sorumlusu ile sözleşme yapılmasına rağmen yanlışlıklar olabilir. Bu durum da genelde yanlış müdahalelerden kaynaklanmaktadır.

Yanlış Manevraların Önemi

Bir işletmedeki personel, yüksek gerilim işletme sorumlusu tarafından eğitilmekle yükümlüdür. Bu eğitimin amacı kontrollü şekilde doğru müdahaleleri yapabilmek ve tehlikeleri engellemektir. Yanlış manevralar, ciddi sorunlara neden olabilir. Yüksek gerilimin olduğu tesiste olası bir arızada ilk müdahalelerin eğitimi YG işletme sorumlusu tarafından öğretilecektir.

Sakarya Trafo Sorumlusu Periyodik Bakım

Trafoların bakımları rutin şekilde yapıldığı zaman, sorunların büyümeden tespiti mümkün hale gelir.  Senelik ya da altı ayda bir yapılan kontroller tüm iç ve dış mekanizmayı ilgilendiren şekilde gerçekleştirilmektedir. Kaçak durum kontrolü, nem ve topraklama alanlarındaki kontroller vs. bu kapsama girmektedir. Periyodik bakım aralıkları, trafonun yer değiştirmesi gibi ekstra durumlara bağlı olabilir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için www.trafosorumlusu.com adresine bakabilirsiniz. Ayrıca başvuru yapmak üzere enerji belgesi adresini ziyaret edebilirsiniz.