Sakarya Enerji Etüt Proje

Sakarya Enerji Etüt Proje

Yaptırması zorunlu olan iş yerleri için Sakarya enerji etüt proje başvurularınıza yanıt veriyoruz. Proje raporu ve tüketimi azaltıcı VAP uygulamaları için başvurabilirsiniz.

Sakarya Enerji Etüt Proje Hangi İşlemlerden Oluşuyor?

Yapılan etüt proje çalışmaları temel değerlendirme ve önlemler şeklinde gerçekleşmektedir. Binadaki atık durumu, kayıp enerji analizi, verimliliğin yeterli olup olmaması, israf benzeri işlemlere bakılır. Bu analizlere bağlı olarak nasıl bir ilerleme kaydedileceği belirlenecektir. Yani aslında ön etüt ve detaylı etüt ile beraber bir rapor hazırlanarak çözüm sürecine gidilir. Tabi bu noktada işletmenin durumu da göz önünde bulundurulur. Bazen alınacak önlemlerin maliyeti nedeniyle erteleme yapılabilmektedir. Genelde destek kredileri takibi ile büyük miktarlar bu şekilde karşılanmaktadır. Bakanlık takibi ve güncel gelişmelerin farkında olmak enerji etüt proje firması dışında hizmet alan işletmenin de konusudur.

Sakarya Enerji Etüt Proje Profili ve Enerji Yönetimi

Proje raporu talep eden bir işletme için enerji yönetim profili incelemelerin temeli gibi de düşünülebilir. Yani ön etütle beraber değerlendirildiği zaman, hangi bölümlerde ne gibi enerji tüketim aksaklıkları olduğu tespit edilir ve bu konuda doğru analiz yapılır. Yani ilerlemeden ve ayrıntılara girmeden önce bir yol haritası çizilmiş olacaktır. Detaylı etüt ile daha fala somut detaylar elde edilir, buna göre işlemler sürdürülür.

Yaklaşık 10-15 gün süren ön etüt çalışmalarının akabinde, hangi alanda detaylı etüt uygun görülmüşse, bu alanlara daha fazla girilir. Hesaplamalar yapılırken olası hatalar da dikkate alınarak sonuçlar verilecektir. Bir yerde oluşan teknik bir arıza nedeniyle enerji verimliliği ciddi oranda düşüyorsa, bu durumu çözmek için ne kadar harcama yapılması gerektiği de detaylı etüt ile belirlenmektedir. Yani bu işlemlerle beraber aslında VAP uygulamaları da başlatılmış olur.

Devlet Ne Kadarını Karşılıyor?

VAP uygulamalarında devlet teşvikleri, geri ödemesi 5 seneden az olan ve 5 milyona kadar projelerin %30 civarını karşılamaktadır. Her sene teşvik durumu ve buna bağlı miktarlar değişebildiği için https://www.enerji.gov.tr/tr-tr/sayfalar/enerji-verimliligi-destekleri   adresi rutin şekilde kontrol edilebilir. Büyük sanayi tesislerinde yapılan harcamalar da büyük rakamları bulacağı için bu teşvikleri takip etmek önemlidir.