EKB Enerji Belgesi alan iş ortaklarımız, ilerleyen yıllardaki pozisyonumuz için en önemli parçamızdır.

İkamet Dışı Binalarda Enerji Belgesi EKB

EKB enerji belgesi olmayan yerler, genellikle yaşanılan alanla bağdaştırılmaktadır, fakat iş amaçlı kurulan alanların sayısı epey çoktur.

İkamet Dışı Bina Enerji Kimlik Belgesi Hesaplaması

Binaların ikamete göre sınıflandırılması yapılırken, taban ölçüsünün yarısı temel alınmaktadır. Yani bir binanın yarısı kalıcı ikamet edenler ve diğer yarısı iş amaçlıysa, o bina ikametgah için kurulmuş demektir.

  • Kısa süreli konaklama yapılan ikamet alanları, ticari amaçla kullanıldığı için ikamet dışı bina kapsamındadır.
  • Özel sektörde yer alan birçok markanın toptan ve perakende ticaret binaları için enerji kimlik belgesi alırken metre kare üzerinden hesaplama yapılır.
  • Binanın tamamı değil de sadece bir kısmında bağımsız olmayan iş mekanları, binaya dahil edilir.
  • Üniversite ve araştırma binalarında enerji kimlik belgesi hesaplaması eğitim ve para döngüsünün bir arada sürdüğü yer olduğu için metre kare ile işlem yapılmaktadır.
  • Devlete bağlı hayır kurumları, bakım evleri, devlet katkısı ile işletilen alanlar olduğu için EKB alınırken yine metre kare üzerinden işlem yapılmaktadır.
  • Bir iş merkezinin içerisinde bağımsız alanlar varsa, özelliğine göre ayrı enerji kimlik belgesi alabilir. Ancak yapı ruhsatı gibi resmi bir geçerliliği olan belgelerde bağımsız alan olduğunun gösterilmesi gerekir.

EKB Enerji Belgesi Almayan İkamet Dışı Binalar

Dini faaliyetler için kullanılan binalar, tarihi önemi olan, koruma altındaki yerler EKB almayan binalar içerisindedir. Bu gibi yerleri muaf tutan yönetmelik BEP’in 2008’de çıkardığı maddelerle alakalıdır.

Kullanılmayan İş Merkezleri ve Enerji Belgesi

Türkiye geneli birçok ünlü marka, farklı amaçlarla oluşturulmuş binalara sahiptir. Binanın boşaltılması veya markanın artık binayı kullanmama kararı alması durumunda enerji kimlik belgesi durumu merak edilmektedir.  Bir binanın enerji kimlik belgesi alması için aktif olarak faaliyetlerini sürdürmesinden ziyade, üzerinde yapılacak alım satım işlemleri EKB ile alakalıdır. Çünkü markaya bağlı kullanılan binanın yöneticisi eğer EKB almazsa, başka bir kuruma satamaz veya kiralayamaz.  Şu an itibariyle mevcut binaların ciddi bir bölümünde enerji belgesi bulunmamaktadır.

Uzun yıllardır kullanılmayan binalarda EKB alınmaması durumu daha da zorlaştıran bir etkendir. Zaten elden çıkarılmak istenen alanda bir işlem yapamamış olursunuz. Bu da markaya ekstra yük getirebilir. EKB çok makul bir fiyatla alınabilen bir belgedir.www.turkiye.gov.tr adresi de kontrolleri yapacağınız platformlardan biridir.