Enerji Kimlik Belgesi 2020

Enerji kimlik belgesi 2020 itibariyle binalarda alım satım ve devir işlemlerini yapabilmek için gerekli olan, bina enerji verimliliği konusunda detaylar içeren bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Alınmazsa Ne Olur?

EKB alınmazsa, tapu işlemleri yapılamayacaktır. 2020 yılına kadar eski binalardaki alım satım ve devir işlemlerinde EKB şartı aranmamaktaydı. 2017 yılında ertelenen bu durum artık daireleri ve iş yerlerini doğrudan ilgilendirmektedir.

EKB Zorunlu mu?

Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetimi gereğince EKB almak zorunludur. Artık 2011 yılından önce yapılan binalar da EKB almakla yükümlüdür.

Enerji Kimlik Belgesi 2020  Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi  için yetkili bir kurum bulmanız ve bina için fiyat teklifi almanız gerekir. Ayrıca parayı verecek kişileri de önceden organize edebilirsiniz. Apartman yöneticileri daire sahiplerine fiyatı bildirerek toplam miktarı elde edebilir.

EKB Sorgulama

BEP-TR, e devlet sitelerinden EKB sorgulaması yapılabilir. Belgeyi aldığınızda sol alt kısımdaki EKB numarasını ve adres kodunuzu biliyorsanız bunu kullanarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

EKB Uzmanı Nasıl Olunur?

Elektrik, makine, inşaat mühendisleri ve mimarlar, EKB kursu sonunda yapılan sınavdan taban puanı alarak uzman olmaya hak kazanır. EKB’yi vermek için bu sertifikaya sahip olmalıdır.

EKB Eğitimi Veren Kuruluşlar

EKB kursları yetkilendirilen bazı kurumlar tarafından verilmektedir. EKB eğitimi veren kuruluşlar Https://İstanbul.Csb.Gov.Tr/Enerji-Kimlik-Belgesi-Uzmani-Egitimi-Veren-Kuruluslar-İ-1490 adresinden bulunabilir.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 İçin Mantolama Şart mı?

Enerji belgesi  alırken eski binaların bir şey yapmasına gerek yoktur. Kanun yaptırımlarının amacı eski binalarda da EKB olmasını ve temel AB etiketlendirilmesinin tamamlanmasıdır. Bu sayede enerji verimliliği ve daire değeri artışı, sera gazı salınımında da azalma görülecektir. Yeni binalarda da inşaat aşamasında zaten C sınıfı kriterine göre gereken tesisat kurulmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 İçin Son Tarih

Yaptırımlar başlamadan önce enerji kimlik belgesi  almak için son tarih, 2020’dir. 2 Mayıs 2017 tarihinde ertelenen yaptırım kararının son zamanı 31 Aralık 2019’dur.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Ücreti Kim Tarafından Ödenir?

EKB ücreti, bir bina içerisindeki daireleri, iş merkezindeki ofis sahiplerini ilgilendirir. EKB başvurusunu yapacak olan kişiler, binadan sorumlu olanlardır, fakat ödemesi tek başına bina sorumlusuna ait değildir.

Yeni Bina Nedir?

Yeni bina, 1 Ocak 2011 sonrası inşaatı tamamlanan binalardır. Ekb zorunluluğu yeni binalarda ve 2020 yılından sonra eski binalarda da geçerlidir.

EKB İçin Gerekli Evraklar

EKB için gerekli evraklar; mimari proje, yapı ruhsatı, mekanik proje, aydınlatma projesi, ısı yalıtım raporu olarak sıralanabilir.

EKB Firma Seçimi Nasıl Yapmalıyım?

Yetkili firma araştırması, BEP-tr yazılım kullanma izni olup olmadığı, sertifika durumu vs. sorgulaması ile EKB firma seçimi olmalıdır.

Eski Bina Nedir?

Yapı ruhsatındaki inşaat tarihi 1 Ocak 2011 öncesi olan binalar eski binadır. Mevcut bina olarak da bilinmektedir ve 9 milyon civarında eski binanın EKB alması zorunludur.

EKB Evrakları Nereden Alınır?

EKB evrakları nereden alınır diyorsanız, belediyelerin imar arşivi bölümünden yardım isteyebilirsiniz. Eski binalarda hiçbir evrak bulunamıyorsa en önemlisi mimari projedir. Mimari projeniz de yoksa önce bunu çıkarmak üzere anlaşma yapabilirsiniz.

EKB Sorgulamada Belgem Çıkmadı Ne Yapmalıyım?

Belgenizi aldığınızda ÇŞB onayı ile kısa sürede sistemde görünürlüğünüz olur. Eğer belgenizi göremiyorsanız, önce EKB numarasını doğru yazıp yazmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bunda da sorun yoksa aldığınız firma ile iletişime geçiniz. Paranızın boşa gitmemesi için emin olmadığınız firmalara belgeyi aldıktan sonra ödeme yapmanız gerekir.

Depremde Yıkılan Binada EKB

EKB almış ve deprem yüzünden yıkılmış binalarda belge geçerliliği devam eder. Fakat bina ve enerji ölçümü söz konusu olmadığı için belge değişikliği durumu gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Fiyatları

EKB fiyatları 2020 için belli sabit bir fiyat yoktur, çünkü her binanın özelliği ve kullanım amacı değişmektedir. Binada kaç daire var, kaç metre karelik alana kurulmuş, ikamet için mi ticari amaçla mı varlığını sürdürüyor sorularına yanıt aranmaktadır.

Enerji Sınıflandırması Ne Anlama Gelir?

Binanın enerji performansını ifade eden A-G arası sınıflandırma, yıllık tüketilen enerji miktarı ve sera gazı salınımı miktarı ile alakalıdır. Yıllık tüketimi de bina yalıtımı, aydınlatma sistemi, yenilenebilir enerji gibi çok sayıda etken belirler. Binaya göre değişkenlik söz konusudur.

EKB alınca Dairemin Değeri Artacak mı?

En çok merak edilen konulardan biri daire değerindeki artış ve EKB arasındaki ilişkidir.  Bir daire, enerji tüketimi açısından sınıflandırıldığı zaman, alıcısı tarafından daha çok tercih edilir hal alır. Çünkü daireyi alacak olan kişi, aslında uzun vadede daha az para ödeyeceğinin ve daha kaliteli bir mal aldığının farkındadır. Bina değeri artışıyla daire değeri de artar ve hem satacak hem de alacak olan kişiler EKB ‘den faydalanmış olur.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Nasıl Hesaplanıyor?

EKB fiyatları hesaplanırken sizden alınan bilgilerle firmanın belge başı proje için aldığı ücret çarpılır ve dairelere bölünür.

EKB İptal Edilebilir Mi?

Geçerli bir neden olursa EKB iptali yapılabilir. ÇŞB iptal onayına karar veren yetkili kurumdur.

C Sınıfı Şartı Nedir, Eski Binaları Kapsıyor mu?

Yeni binaların hepsi, C sınıfı enerji performansı olacak şekilde inşa edilmektedir. Eski binalarda bu sınıf şartı yoktur, ancak kar amacıyla isteğe göre iyileştirme yapılabilir.

EKB Ne Kadar Zaman Geçerli?

EKB geçerlilik süresi 10 yıldır. Arada farklı nedenlerle güncellemeler olabilir. Güncel tarih neyse on sene sonrasına kadar geçerliliğini devam ettirir.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Firmalarını Nasıl Bulabilirim?

EKB veren firmalar internet üzerinde ve doğrudan yönlendirme ile bulunabilir.

Müstakil Evlerde Enerji Kimlik Belgesi

Kat olmayan ve çok katlı müstakil evler, tek bina kapsamında değerlendirildiği için bu yapıların sahipleri enerji kimlik belgesi almakla yükümlüdür.

Sera Gazı Daha mı Azalacak?

EKB kullanımı ile beraber enerji tüketimi azalan binalara bağlı olarak sera gazı salınımında da aşamalı bir iyileştirme hedeflenmektedir.

Belgedeki Kare Kod Ne İşe Yarıyor?

EKB üzerinde alt kısımda bir kare kod vardır ve elektronik ortamda akıllı telefonlara hızlı yüklemeyi amaçlar.

Belgedeki EP, Enerji Performansı Nedir

EKB proje tamamlanınca belgede binanın enerji performansını değerlendiren bir sınıflandırma yapılacaktır. A-G arası EP değeri, binanızın tüketim verimliliği sınıflandırması anlamına gelir.

Kombi Yenilemesi Gerekli mi?

EKB almak için binada kombi yenilemesine gerek yoktur.

Kiracılardan EKB İçin Ödeme Alınır Mı?

EKB daire sahiplerini ilgilendirir, fakat bir nedenle ödemek zorunda kalan kiracılar, kiralarından bu miktarı kesebilir.

Sitelerde EKB Nasıl Alınır?

EKB nereden alınır sorusunun sitelerle ilgili kısmı da standart binalarla benzer şekildedir. Sitedeki bina sayısı ve binalardaki daire sayısı üzerinden işlemler yapılır. Yetkili ve belge alması gereken kişi, site yöneticisidir.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Ölçümler Nasıl Yapılıyor?

BEP-TR yazılımı üzerinden EKB üzerindeki ölçümler ve sınıflandırmalar yapılmaktadır. Bu sonuçlar en yakın ortalamaları ifade eder.

Sahte ve Gerçek Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Birbirinden Ayrılır?

EKB uzmanı ve şirketin lisans bilgileri, sertifika numarası kontrol edilebilir. Ayrıca yıllık tüketim miktarı ve gerçek değerlerin birbirine paralel olması önemlidir. Belgedeki bina görüntüsü de sizin binanızla uyumlu olmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi 2020 Onay Süreci

EKB fiyat 2020 hesaplama sonrası proje hazırlandığı zaman ÇŞB onayına sunulur.  Genelde kısa sürede belgeniz  onaylanır ve dijital ortamda kayıtlar arasında yer alır.

Sınıf Yükseltme İçin Ne Yapmalı?

Bir bina sınıf yükseltmek istiyorsa, enerji tüketim özelliklerini değiştirmelidir. Yani her dairede kombi olması, mantolama, aydınlatma sistemlerinde tasarruflu seçenekler ideal olacaktır. Yapılan değişikliklerin belgeye aktarılması için 1 sene içinde güncelleme gerekmektedir.

Belediye Enerji Kimlik Belgesi 2020 Verir mi?

Belediyelerin EKB uzmanı olma yetkisi yoktur, yani EKB vermez. Belediyeler, inşaatı yapılan binanın kullanım izni için gereken evraklarla birlikte EKB’yi vereceğiniz kurumdur.

Bağımsız Bölümler EKB alabilir mi?

Bazı binaların iç kısmında bağımsız alanlar vardır ve bu bölümler de EKB için gerekli evraklar ile beraber başvuru yapabilir.