İş yerleri, siteler, apartmanlar, EVK yaptırımlarına da bağlı olarak enerji kimlik belgesi fiyatı konusunda netlik istemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı Neyi Kapsıyor?

Çıkardığınız EKB, proje hazırlanarak bunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulmasıyla elde edilmektedir. Bu proje, binanın tamamını ilgilendirir ve fiyatlandırması da daire sayısına göre yapılır. Kullanım amacı ikamet veya gelir odaklı ikamet dışı olan yapılar daire sayısı ya da metre kare üzerinden belirlenecektir. Yani daire sayısı/toplam metre kare ile birim başına Teknik A.Ş tarafından belirlenmiş ücret çarpılır ve size toplam bir sonuç verilir.

EKB fiyatı, bina yöneticileri, site yöneticileri, işletme bina sorumlularını ilgilendirmektedir. Bu kişiler gereken parayı daire-ofis-iş yeri sahiplerinden toplamakla yükümlüdür. Enerji kimlik belgesi alındığı zaman da herkesin göreceği bir yerde sergiler. Hatta daire sahiplerine ev satarken avantaj sağlaması için doğrudan teslim etmelidir.

EKB Olmayan Bina Fiyatı

Henüz yaptırımların tam etkisi hissedilmediği için, enerji belgesi konusunda pek sağlıklı kararlar alınmadığı aşikardır. Bir bina yöneticisi, uğraşmamak için veya binaya masraf çıkacağını düşünerek belgeyi almaktan kaçınabilmektedir.  Oysa birkaç evrakla beraber çok kısa sürede ve daire başı makul bir fiyata dairenizin satış değerini artırabilirsiniz. Bulamadığınız evraklar olursa belediyelerin imar bölümlerinden yardım isteyebilirsiniz. Aldığınız EKB’yi sorgulamak için de www.turkiye.gov.tr  adresini kullanabilirsiniz.

Yalıtım Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı için Belirleyici mi?

Bir binanın enerji tüketim değerleri, enerji belgesinin içerisindeki ölçüm sonuçları, EP sınıflandırması ile alakalıdır. Yani binanın satış değerini, alış fiyatını veya iş yerleri için devir fiyatını etkiler. Ancak enerji kimlik belgesi ücreti ayrı bir değerlendirme işlemi demektir. Bu ikisini birbirinden ayırt etmek, bina sahiplerini masrafa sokmaktan kurtaracaktır.

Önemli bir detay, enerji kimlik belgesindeki değerleri yükseltmek için ve bina satış –daire pahasını artırmak için isteyen yerler değişiklik yoluna da gidebilir. Tamamen isteğe göre yapılacak bir durumdur. Tabi yeni yapılan binaları bunun dışında tutmak gerekir. 1 Ocak 2011 yılı ve sonrası inşaatı biten binalar, zaten C sınıfı şartına göre işlemler sürdürür. 100 puan ve daha düşük sınıflar yeni binalarda EKB alamamaktadır.