EKB zorunlu olduğu için alınan belgeleri merak eden kişiler EKB belge sorgula diyerek kolayca inceleme yapabilir.

EKB Belge Sorgula Neden Yapılır?

Sorgulama yapılmasının en baştaki nedeni belge sahteciliğine karşı önlem almaktır.  2020 ile beraber devir- alım-satımlarda yaptırımlar başlayacağı için, piyasada bu durumu bahane ederek sahte evrak düzenleyenler ortaya çıkabilir. Evrak kontrolünü yaparak önlem alınması mümkündür.

  • Başka bir neden olarak belge içerisindeki bilgileri öğrenmek ve daire satış değerini artırmak için sorgulama yapabilirsiniz.
  • Bina hakkında enerji belgesi ölçümleri gerekliyse internet ortamından- dijital  alandan bakılabilir.
  • Size firma tarafından verilen belge bir nedenle kaybolduysa, yeniden görmek ve kullanmak için siteleri kullanabilirsiniz.

Adres Kodu İle EKB Belge Sorgula

EKB numaranızı bilmiyorsanız uavt adres kodu öğrenerek BEP-TR sitesinden işlem yapabilirsiniz. Bu kod, https://adreskodu.dask.gov.tr/ üzerinden görülebilir. Zorunlu deprem sigortasını yaptırırken sorunsuz işlem yürütmek için adres kodu öğrenmek önemli hale gelmiştir. Ülke sınırı içindeki her konutun bu kodu vardır. Özellikle 2013 senesinden sonraki konutlara özel 10 haneden oluşan bir numara ile işlem yapabilirsiniz. EKB belge sorgulama yaparken de benzer bir fayda elde etmiş olursunuz.

Belirtilen sayfada adres kodu alırken, sayfada gereken şehir ilçe, mahalle semt bilgilerinizi tam şekilde girmeniz gerekir. Aşamaları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Belge Numarası Nerede Yazıyor?

Enerji kimlik belgesi üzerinde birçok rakam ve bilgi görülecektir. Alt kısımlara gelindiği zaman sol kısımda belgenin numarası bölümü görülür.  Burayı olduğu gibi belge sorgulama sayfasına yazarak kontrollerinizi yapabilirsiniz.

BEP-TR Sitesi Ne Demek?

İki tane BEP-TR sitesi vardır ve binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği bu yazılımdan bir proje hazırlanmasını ve ÇŞB onayına sunulmasını ister. Birinci site projenin hazırlandığı, ikincisi de sorgulamaların yapıldığı sitedir. Mühendislik firması veya EKB vermeye yetkili EVD, birinci siteden girişle beraber bina 3D görseli ile tüm enerji verimliliği ayrıntılarını sunar.

EKB Belge Sorgulama Hangi Sitelerden Yapılır?  

Proje onayı ile aldığınız belgenizi aşağıdaki linklerden birini tıklayarak enerji belgesi sorgula işlemini başlatabilirsiniz.