EKB enerji kimlik belgesi almak 2020 ile beraber daha fazla öne çıkan bir konu haline gelmiştir.  Hızlı proje ve onayla beraber belgeniz verilmektedir.

EKB Enerji Kimlik Belgesi Alınca Ne Olacak?

EKB aldığınız zaman, binanızda enerji verimliliği konusunda bir sınıflandırma yapılmış olur ve bu durum değer artışı demektir. Hem iş yerleri hem de ikamet edilen binalarda, her daire ve ofisi etkileyen bir durumdur. Bu değer artışı, alıcının da satıcının da işine yarayan bir şey olarak düşünülmelidir. Fakat kanunların çıkış amacı, çevreye zararı azaltmak, sera gazını sınırlamak gibi daha geniş amaçlardır.  Bu durum, talep edilirliği artırdığı için, otomatik bir değer artışı anlamına gelir.

Güçlü bir çevre bilinci olması, tüketimin her alanda azalması önemli bir gelişme olarak görülebilir.  Şu an Türkiye sınırları içerisindeki 9 milyon civarı binanın enerji kimlik belgesi alması, yıllık tüketim değerlerinin ve EP sınıfının açıkça görülmesi demektir. Yani tüketim miktarının iyileştirilmesi ile dairelerin fiyatı da artar ve sınıf yükseltme çabaları da olabilir.

Hizmet Kapsamı Nedir?

EKB hizmeti, belgeyi verme yetkisi olan bir firmayla alınabilir. Bu yetki, bazı enerji verimliliği danışmanlık firmaları ve sertifikalı mühendislerin olduğu kurumlardır. En temelde proje ile verilen bu belge, BEP-TR yazılımı kullanılarak neticelendirilmektedir. EKB veren firma, proje hazırlamak üzere şifre ile siteye girer ve verilen evraklar eşliğinde belgenizi onaya sunar. Onaylandığı zaman www.turkiye.gov.tr üzerinden kontrol edilebilmektedir.

EKB Enerji Kimlik Belgesi 2020 Tarihinin Önemi

2020 tarihi, ertelenen bir yaptırım kararını ifade etmektedir. Yani 2017 senesinde alınan kararla 31 Aralık 2019 tarihine kadar binaların EKB alması gerektiği belirtilmiştir. Almayacak olan binaların devir, alım, satım işlemleri aksamaya uğrayacaktır.

Hızlı Fiyat Almak İçin

Binanızın türüne göre EKB fiyat almak için ana sayfadaki formu doldurabilirsiniz. Buna göre dairelere paylaştırılan miktar belirlenecektir. Önceden daire sahiplerine bildirmeniz, hazırlık yapılması bakımından önemli bir konudur. İş yerlerinin enerji belgesi alması da metre kare hesabı üzerinden bölüştürülecektir. Gelir amaçlı kurulan yapılarda bu şekilde bir hesaplama belirlenmektedir.