Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Başkent’in kendine özgü ilçeleri Gölbaşı, Çankaya, Keçiören, Çubuk, Elmadağ ve tüm yerlerden Ankara enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Ankara’nın Enerji Verimliliği Değerlendirmesi

Bir yerin iklim özellikleri, enerji verimliliği açısından durumunu da etkiler. Bu nedenle doğal ve yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranına bakılabilir. Sera gazı salınımının tüketim miktarıyla paralel olduğu unutulmamalıdır. Ankara’ya gelince bulunduğu bölge bakımından kırsal iklim özellikleri baskındır. Bu da özellikle soğuk zamanlarda ısınma ihtiyacını daha fazla yapmaktadır.  Evlerin yapısı kış aylarının sert geçen zamanlarını azaltan nitelikte hazırlanmış, fakat bina ısınma sistemleri de güçlendirilmiştir.

Ankara Nasıl Enerji Kimlik Belgesi Alacak Bina

Bazı yapılarda mantolama projeleri enerji belgesi almak için uygulanan bir durumdur. Fakat doğal yapısal önlemler de vardır. Ankara kış döneminde soğuk ve kar yağışlı bir süreç geçirir. Bu dönemde evlerin dış etkenlere karşı en az etkilenmesi için küçük pencereli ve kalın duvarlı olduğu dikkat çeker. Tavan yüksekliği de güney bölgedeki evlere göre daha azdır.  Yani sıcaklığı içeride daha çok tutacak biçimde yapılar oluşturulmuştur. Pencerelerin küçük olması, soğuk havanın içeri daha az girmesiyle alakalıdır. Yaz dönemlerinde de sabah ve akşam saatlerindeki sıcaklık farkı çok olduğu için, genel olarak baskın hava soğuk yöndedir.

Kamu Kurumlarında Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Bir kentin kalabalık olmasıyla enerji tüketimi ve verimliliği arasındaki ilişki barizdir. İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, tüketim açısından önemli bir alan kaplar. Şehirde kamu binaları, ticaret merkezleri, hastaneler, oteller sıkça vardır. Bu binaların kanun kapsamında olan kısımlarının tamamı enerji kimlik belgesi almak zorundadır. Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında bu karar alınmış ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Enerji yöneticiliği, EKB Uzmanı ekiple hareket eden Teknik AŞ’ye EKB talebinde bulunabilirsiniz. Belgenizi alınca  https://beptr.csb.gov.tr  üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Belgedeki Emisyon Sınıfı Nedir?

Enerji kimlik belgesinin üzerinde iki türlü sınıf görülecektir. Bu sınıflardan biri verimlilik performansı, diğeri ise emisyon sınıfıdır. Karbondioksit-CO2 yani sera gazı emisyonu sınıflandırılması olarak tanımı yapılabilir. Yıl içerisinde aydınlatma, elektrik veya ısınma gibi enerji tüketimi yapılırken, bir yandan da sera gazı salınımı vardır. Bu gazın zararı herkes tarafından bilinen ve gelecek için tehdit oluşturan niteliktedir. Dolayısıyla ne kadar az olursa o kadar sınıfı yüksek olacaktır. Enerji kimlik belgesi sera gazı emisyon sınıfı miktara göre belirlenen ortalama puanlarla belirlenmektedir. Örneğin C ve yukarısındaki sınıfın daha az salgı nedeniyle daha yüksek kalitede olduğu söylenebilir. Oran kısmına gelince, yıllık metre kare başına düşen karbondioksitin kilogram cinsinden hesaplanması söz konusudur.  Enerji kimlik belgesi uzmanı tarafından BEP-TR yazılımı kullanılarak bu ölçümler tamamlandığı için bina bilgileri temel alınmaktadır. En düşük miktar ve aslında en iyi sınıf, 0-39 arası olan A sınıfıdır. En yüksek sera gazı salınımı yapan oran ise 175 ve daha yukarısını ifade eden G sınıfıdır.