Hürriyet, Pınartepe, Mimaroba, Atatürk, Ulus Ekinoba Türkoba gibi mahallelerdeki eski ve yeni binalar için Büyükçekmece enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Enerji Performansı En Az Ne Olmalı?

Belirli ölçümlerin yer aldığı enerji kimlik belgesinde, yeni binalar için en az C sınıfı enerji performansı şartı konmuştur.  Yani yeni binaların tamamı verimlilik açısından eskilere göre daha yüksek performansa sahiptir. Fakat bu durum yaptırım gibi algılanmamalıdır.  İskan alabilmek için zorunlu tutulan bir enerji şartlandırması olduğu için farklı anlamada avantajlar sağlar. Sınıf yükseldikçe, aynı elektronik aletlerde olduğu gibi verimlilik de artar.

Sınıflandırmadaki en az şartı belirleyen kanun Enerji Verimliliği Kanunu’dur. Eski –mevcut yapılardaki performans D olsa da enerji kimlik belgesi alınabilecektir. Ölçümleri yaptırmak için enerji yöneticisi ve EKB uzmanı ekiple hareket eden Teknik AŞ’ye başvuru yapabilirsiniz.

Büyükçekmece Enerji Kimlik Belgesi Kimler Tarafından Hazırlanır?

Binalarda Enerji Performansı- BEP, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı bir oluşumdur. Belge vermeye yetkili kurumların BEP-TR ile ölçümleri yapmasını mümkün kılar.  Tahmin edileceği gibi bu taslağı hazırlamaya yetkili kişiler vardır:

  • Serbest Mühendis Müşavirler-SMM
  • EKB uzmanları
  • Enerji verimliliği danışmanlık firmaları

Yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafından girilebilen BEP-TR ile binaların en yakın değerleri belirlenmekte ve EKB üzerine aktarılmaktadır. Bu işlem bitince bakanlığın onayı alınarak işlemler tamamlanır. Ölçümler yapılırken bina türü temel alınarak hesaplamalar yapılır. https://beptr.csb.gov.tr adresi alınan belgenin kontrol edileceği mecradır.

Büyükçekmece Enerji Kimlik Belgesi Veren Yer

EKB üzerinde kayıtlı olan ölçüm değerleri, 10 sene geçerliliğini koruyan değerlerdir. Özellikle eski binalarda verimlilik daha düşük olduğu için, zaman içerisinde yenilenme sürecine girilebilmektedir. Örneğin bazı bina sahipleri ortaklaşa karar alarak dış cepheye yalıtım yaptırabilmektedir. Bu gibi durumlarda enerji kimlik belgesi güncelleme zamanı geldiğinde ölçümlere de yansıyan durumlar olabilecektir.

Anlaşma yaptığınız enerji kimlik belgesi veren yer, bina tasarımını BEP-TR üzerine sunarken değişikliklerle beraber kaydedecektir.  Yani yeni güncel belgede de otomatik olarak verimliliği artıran durumlar yansıtılır.

Belge çıkarmak için teknik bilgiler gerekmektedir, ancak piyasada belge üzerinden oynama yaparak kazanç sağlamaya çalışanlar da olacaktır. Bu nedenle Teknik AŞ olarak mutlaka firma yetki durumuna bakmanız önerilir.  Bakanlık sitesinde ve BEP üzerinde daha çok ayrıntı görebilirsiniz.

Comments are disabled.