Beşiktaş Enerji Kimlik Belgesi

İstanbul’un sık anılan mahallelerinden; Bebek, Etiler, Balmumcu, Dikilitaş, Akat gibi yerlerdeki Beşiktaş enerji kimlik belgesi taleplerinizi karşılamaktayız.

Belgede Karekod Neden Var?

Enerji kimlik belgesi uzmanının yönlendirdiği işlemler tamamlandığında, kısa bir sürede belgenizi alabilirsiniz.  Bu belge üzerinde enerji hakkında birçok detaya ulaşmanızın yanında karekod detayı fark edilecektir. Karekod, her belgenin kendisine hastır ve telefonunuza birkaç saniyede yükleme yapmanızı sağlar. Yani kabloları takıp çıkarmadan anında okuma sistemiyle dosyanızı bilgisayara ya da telefona aktarabilir, başka kişi ve kurumlarla gerektiğinde paylaşabilirsiniz.

Belgeyi görmek isteyen bir alıcı olduğu zaman, karekod okutulmasının ardından telefonunuzda bulunan dosyayı göndererek satışlarınızı güçlendirebilirsiniz. Dairenizi almak isteyen kişilere talep olmasa da bu belgeyi göstererek alacağı yer hakkında detayları sunmanız mümkündür.

Beşiktaş Enerji Kimlik Belgesi ve Trafo işletmesi Belgesi Aynı mı?

SMM’ye bağlı yetkili elektrik mühendisi her iki belgeyi de verdiği için bazen karışıklık olabilmektedir.  Teknik A.Ş, bu belgeleri alabileceğiniz bir mühendislik firmasıdır. Ancak Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu ve enerji kimlik belgesi birbirinden farklıdır. Yasal olarak da zorunluluk ve belge içeriği gibi konularda farklı şekilde detaylandırılmıştır.

Yeni ve Eski Binalar Ne Anlama Geliyor?

EKB başvurusu esnasında yeni ve eski bina terimleriyle karşılaşırsınız. Bu terimler basitçe, 2011 senesi öncesi ve sonrasını ifade etmektedir. Eski binalarda, belge yoktur, çünkü Enerji Verimliliği Kanunu’nda 2011 öncesinde herhangi bir zorunluluk getirilmemiştir. Fakat bu tarihten itibaren, yasa çıkarıldığı için, EKB olmayan binalara tapu verilmemektedir. 2020 tarihine kadar da eski binaların belgeyi çıkarmaları zorunlu tutulmuştur. Aksi halde daire satışı abonelik yapılamayacaktır.

Beşiktaş Enerji Kimlik Belgesi Veren Uzman

Yetkili Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, enerji kimlik belgesi veren uzman olarak ve Teknik A.Ş bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Gereken belgeleri hazırlayıp tarafımıza başvuru yaptığınızda kısa sürede bakanlık onayı alınır. Sanılanın aksine belge alırken akıcı bir süreç yoktur.

Dilerseniz ana sayfadaki hesaplama bölümünden fikir edinerek firmamıza taleplerinizi iletebilirsiniz.  Belgenizi kontrol etmek için de Çevre Şehircilik Bakanlığı ve www.turkiye.gov.tr  e devlet resmi sitelerini kullanabilirsiniz. BEP- Binalarda Enerji Performansı sitesi, bakanlık bünyesindedir.