Kocatepe, İsmet Paşa, Terazidere, Ortamahalle gibi ilçeye ait mahalleler yanında tüm şehirlerden  Bayrampaşa enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Bayrampaşa Enerji Kimlik Belgesi

Binaların enerjiyle alakalı tüm bölümlerinin genel bir değerlendirmesini EKB üzerinde bulmak mümkündür. Örneğin yıllık enerji tüketim miktarı, bina soğutma sistemleri, aydınlatma bölümü, duvar yapısı gibi sıralama sürdürülebilir.  Sera gazı salınımı yine en önemli göstergelerden biridir.  Bu göstergeler, bina içerisinde ticari amaçlı ya da bireysel konaklamaya yönelik taleplerde size birçok artı katar. Çünkü karşı karşıya olduğunuz daire, ofis vs. kalite standartları açısından gereken bilgileri size açık şekilde vermektedir.

Enerji konusunda bir duyarlılığınız olmasa bile, daire alırken faiz oranı gibi kolaylıklar yaşayabilirsiniz.  Ayrıca elinizdeki daireyi satarken de enerji kimlik belgesi sayesinde değeri daha da artmış olacaktır. Basit bir mantıkla “daha az enerji tüketen ve verimliliği çok olan bina” daha değerlidir. Bilgi alabilme özgürlüğü ve açıklığı, karar verirken kişisel isteklere göre de şekillenen bir durum oluşturmaktadır.  Benzer şekilde, güneş alan evin kıymetli olması gibi belgeli ev de daha değerli durumdadır.

EKB Yaptırım Gücüne Sahip mi?

Kurumsal çalışmalara sahip Teknik A.Ş’ den belge aldığınız zaman, verimlilik değerleri düşükse bunun bir yaptırımı yoktur. Örneğin yıllık tüketim ortalamadan fazlaysa bina içerisinde bu durumu değiştiren bir yaptırım olmayacaktır.  Çevre Şehircilik Bakanlığı da bununla ilgili bir yasal durumdan bahsetmemektedir.

EKB Yaptırım olmamasının nedeni, henüz belgesi olmayan binalar olmasıyla alakalıdır. Yani 2011 öncesi binalarda da tamamlandığında, ilerleyen yıllarda enerji tüketimi daha fazla krize girdiğinde yaptırım da gündeme gelecektir.  Son dakikaya kadar bekleyerek zarar durumuna göre harekete geçen bir toplum olduğumuz için kurumlarda da bu yansımaları görmek mümkündür. Sera gazı ve enerjinin aşırı pahalı bir hale gelmesi de önemli belirleyicilerdir. Özetle yeni oluşturulan bir sistemin gelişim aşamalarının yaşandığından bahsedilebilir.

Bayrampaşa Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji yöneticiliği hizmeti veren Teknik A.Ş bünyesinde  enerji kimlik belgesi fiyatları farklı etkenlere göre belirlenmektedir. Yapı ruhsatı özelliği bunda en temel etkendir. Örneğin bir sitede birçok bina varsa bu binaların her birinin toplamına göre fiyat hesaplaması yapılacaktır.Tüm işlemler bitince belgenizi  www.turkiye.gov.tr  üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Comments are disabled.