Başakşehir enerji kimlik belgesi taleplerinizi Bahçeşehir, İkitelli OSB, Ispartakule gibi semtlerden talep edebilir, hızlıca belge kontrolü yapabilirsiniz.

Kaç Tane Başakşehir Enerji Kimlik Belgesi Alabilirim?

Binaların içerisindeki dairelerin satılması, abonelik alınabilmesi için ve enerji konusunda belirli bir standart oluşturulabilmesi adına EKB alımı zorunludur. Söz konusu dijital bilgiler, eski ve yeni binalarda on sene aralıklarla güncellenerek alınmalıdır. Eski binalarda bu belge yoktur ve 2020 yılına kadar kayıt süresi olduğu için, akla birtakım sorular da gelmektedir. Bir bina için 2 tane belge durumuna gelince, böyle bir durum sistemsel olarak mümkün görünmemektedir.

Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bağlı yetkili kurumların yürüttüğü enerji kimlik belgesi çalışmalarında yapı ruhsatları doğrultusunda hazırlık yapılır. Kurumsal mühendislik firmamız bünyesindeki uzman ekip, belgeyle alakalı tüm soru ve taleplerinize her zaman yanıt vermeyi amaçlamaktadır. Bilgi talep ederken, fiyat öğrenirken veya yasal konularda ücret alınmamaktadır.

İlk Güncelleme Ne Zaman Yapılacak?

Tapu alırken enerji kimlik belgesi alınmasının zorunlu tutulduğu tarih 2011’dir. Bu nedenle bu tarihten sonraki, muaf kapsam dışındaki tüm binalarda belge alımı yapılmıştır.  Bu da göstermektedir ki ilk güncellemesi yapılacak olan binalar 2021 yılında ikinci kere belge almak durumundadır. Bu da bina ve daire sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkar.  2015’te belge alınmışsa 2025 yılında güncelleme gerekir.

Başakşehir Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Netlik kazanması bakımından enerji kimlik belgesi fiyatları bina, metre kare ölçümü gibi kriterlere göre değişebilir. Örneğin ticari amaçla inşa edilmiş binalarda metre kare hesabı yapılmaktadır. Müstakil binalarda, tek ev bina olarak kabul edilir.

EKB, bir dairenin sağlıklı bir şekilde enerji verimliliğini açıklayan, doğaya ne kadar zarar bıraktığını gösteren bir belgedir.  Bu göstergeler size yaptırım anlamına gelmez, fakat bilinçli bir tercih yapmanız için önemlidir.

SMM Elektrik Mühendisi, enerji mühendisi, enerji etüt proje gibi birçok hizmeti tek bir çatı altında bulabilirsiniz. Firmamız, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’den başvuru kabul etmektedir. Sorgulamalar www.turkiye.gov.tr  adresinden yapıldığı için başvuru yeri önemli değildir. Gerekli hazırlıklar tamamlandığı zaman kısa bir süre içerisinde bakanlık onayı alınır ve belgeniz hazırlanır.

Comments are disabled.