Konya Enerji Kimlik Belgesi

Mevlana ile adından bahsettiren Beyşehir, Çumra, Derebucak, Cihanbeyli Akören,  Doğanhisar Ereğli, Selçuklu vs. ilçelerinden Konya enerji kimlik belgesi alabilirsiniz.

Konya Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Konya, yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehridir ve nüfusu bunun aksine çok yoğun değildir. İklim ve nüfus, enerji tüketiminde etkili olduğundan, karasal iklim özelliklerinin baskın olduğunu belirtmek gerekir. Yani kış dönemleri en fazla kombi çalıştırılan, soba yakılan zamanlardır.  Tabi EKB’deki bilgiler sadece ısınma sistemlerinin senelik miktarlarını ilgilendirmez. Aynı zamanda aydınlatma mekanizmaları da yıllık tüketim ve sayı bazında belge içerisinde yer almaktadır. Bir binanın toplamındaki ampul sayısı ve türü belirtilecektir.

Binaların cam yapısı aynı değildir. Cam türü, güneş enerjisinden ne kadar faydalandığı ve elektrik aydınlatma –ısınma tüketiminde etki eder. Yağışın çok olmadığı bölgelerde, güneş kendini daha fazla gösterdiği için daha çok doğal kaynak etkisi hissedilir. Yani EKB içerisinde cam ve pencere özellikleri de bulunur.

Konya enerji kimlik belgesi nereden alınır sorusu için ÇŞB yetkili EKB uzmanı barındıran Teknik AŞ ideal bir yanıttır. Geniş kapsamlı mühendislik firmasında, yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi, trafo bakım gibi hizmetleri de alabilirsiniz.

Türkiye’de Kaç Binada EKB var?

Türkiye’deki binaların büyük çoğunluğunda EKB olmadığı ve çok azında olduğu bilinmektedir. 920 bin civarında binada EKB varken ortalama 9 milyonunda yoktur. Bu durum,  yasanın yeni yeni düzene girmesi ve para gibi ciddi bir yaptırım olmamasıyla alakalıdır.  Ancak 2020 yılından itibaren, EKB ‘si olmayan hiçbir binada daire alım satım işlemi yapılamayacaktır. Yeni yapılanların çıkarması zaten zorunlu olduğu için EKB’ si otomatik olarak bulunmaktadır. Fakat 2011 yılından önce yapılmış binaların sayısına bakıldığında çok miktarda binada olmadığı görülecektir. 9 milyonluk kısım da bu eski binalardır.

Konya EKB Almak İçin Ne Yapılmalı?

Konya EKB almak için eski binanıza bir şey yapmanız gerekmez.  Birçok kişinin aklına takılan soru, mantolama, kombi değişimi vs. gibi durumlara gerek olup olmadığıdır.  Fakat sadece evraklarla başvuru yapılması yeterlidir. Apartman yöneticileri, iş merkezlerindeki bina sorumluları, site yöneticileri, EKB firmasına başvurarak süreci tamamlar. Önceden hesaplama yapılması- daire sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu miktarların toparlanması bakımından önemlidir. Tek müstakil bina varsa zaten daire bina olduğundan para toplama aşaması bilgilendirme vs. gerekmez.

İsteyen bazı binalar, EKB almadan önce binaya ciddi bir bakım yaptırabilmektedir. Tüm daire veya iş yeri sahipleri anlaşmalıysa, binanın verimini artıran, EP sınıfını yükselten özellikler kazandırabilir. Bunun yapılmasındaki amaç, elektronik aletlerdeki gibi değer artırmaktır. Ayrıca daha az para harcamak için, daire satarken daha çok kar sağlamak için de yapılabilir.

Bina için enerji kimlik belgesi almak isteyen ve soruları olan herkes 7/24 0 850 305 43 52 numaralı telefona ulaşabilir. EVK- BEP ve diğer konularda detaylı şekilde bilgi vermekteyiz.

Kontrol: https://beptr.csb.gov.tr