İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli vs. ilçelerinden Gaziantep enerji kimlik belgesi talep edebilirsiniz.

Toplam EKB Alacak Bina Sayısı

Yaptırımları nedeniyle enerji kimlik belgesi almak zorunda olan binalar hızlı bir şekilde belge temini etmek istemektedir.  Şu an için, eski bina olarak tanımlanan 2011 öncesi ruhsatlı 9 milyon civarı binanın EKB alması gerektiği bilinmektedir.   Yeni binaların kullanım izni için zaten EKB şartı olduğundan çoğunda belge vardır ve sadece güncelleme yapılacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu Neden

Enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu yasal olan bir durumdur. 5627-Enerji Verimliliği Kanunu, Binalarda 2008 yılı Enerji Performans Yönetmeliği temelde AB standartlarında etiketlendirme hedefindedir. Verimliliği de sağlayan bu etiketlendirme işlemi birçok artıyı beraberinde getirmektedir. Yani bina etiketlendirmesi, basit bir EP sınıflandırmasından daha fazlasıdır. Zaten düşük tüketim en temel amaç olarak görülebilir.

  • Binadaki tüketim miktarı düştüğü zaman değer artışı otomatik olarak gelmektedir. Bunu elektronik aletlerdeki mantığa benzetebiliriz. Plus miktarı arttığı zaman fiyat ve verimlilik de artar. Ne kadar az elektrik tüketiyorsa o kadar değerli olacaktır.
  • Binadaki en az C sınıfı olma şartı, yeni binaların enerji konusunda daha bilinçli bir hazırlık yaptırır. 2011 sonrası binalarda bu şartın olması geleceğe yatırım olarak da düşünülebilir.
  • Sera gazını azaltan bir etki yapar, tüketimle beraber CO2 salınımı da azalacaktır.
  • Binalarda oluşan standart, hem bireysel hem de çevresel açıdan fayda sağlar. Solunan havayı da etkilediği için toplum sağlığına da katkısı vardır.

Gaziantep EKB Veren Yer

ÇŞB yetkili bir mühendislik firması olan Teknik AŞ Gaziantep EKB veren yer arayışınıza kapsamlı ve hızlı bir sonuç sunar. Belgeyi çıkarmak için kullanılan BEP-TR yazılımı sayesinde binanızın ölçüm değerleri oluşturulur ve EP sınıfı belirlenir. Ölçüler yazılımdaki belirli referanslar alınarak oluşturulmaktadır. Bu referansların girişi de teknik bir konudur ve EKB uzmanı ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi EP Sınıfı

Enerji kimlik belgesi sınıfı, A ile G arasında bir puanın karşılığını ifade eder. Yeni binalarda C, yanı 99 puana kadar olma şartı varken eski binalar kanundan önce yapıldığı için şart aranmaz. Fakat bazı mevcut binalar, dairelerin değerini artırmak, yatırım amacıyla daha fazla para elde etmek için bazı işlemler yapabilir. Sınıfın yüksek olması, değer artışı anlamına gelmektedir. Bu bakış açısı hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır ve belge sınıf yükseltme işlemlerinin daha da çok talep görmesi beklenmektedir.

EKB yanında enerji mühendisliği, enerji yönetimi, yüksek gerilim işletme sorumluluğu hizmetleri için de firmamıza başvurabilirsiniz.   Bilgi almak istediğiniz konularda, ücretsiz şekilde tüm gün telefonlarımız yanıtlanmaktadır. Binanızın durumu hakkında ve hesaplamayla ilgili sorularınızı aktarabilirsiniz. Bazı binalar muaf olduğundan karışık algılara neden olabilir. Belgeyi alacak kişiler, belediyedeki yanlış yönlendirmeler gibi konularda da yanlış görüşler olabilmektedir.

Belge kontrol: https://beptr.csb.gov.tr

Comments are disabled.