Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Akılda kalan 19 Mayıs, Alaçam, Bafra, Asarcık, Atakum, Çarşamba vs. ilçelerinden gelen Samsun enerji kimlik belgesi taleplerinizi karşılıyoruz.

Samsun Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Samsun, tarihi önemi olan eski yapıların çokça yer aldığı bir şehirdir. Fakat enerji kimlik belgesindeki eski yapılar anlamına gelmez. Çünkü anıtlar, camiler, sur gibi yerler için EKB muafiyeti vardır.  Bunun dışında ticari amaçlı ve bireysel kullanıma açılan daireler, 2011 yılından önce inşa edilmişse, EKB’ si olmaması yüksek ihtimaldir. Yaptırımların bu seneden sonra başlaması nedeniyle, mağduriyet yaşamak istemeyen bina ve daire sahipleri alımlara başlamıştır.

Samsun ve Türkiye genelindeki tüm ilçeler ve mahallelerden enerji kimlik belgesini çıkarabilirsiniz. Binanızın verimlilik standardının olması ve sera gazı sınırlaması, değerini otomatik artıran bir etkendir.

Bir binada daire sahibiyseniz, dairenizi kiraya vermek, satmak istiyorsanız, şimdiki değerinden daha yüksek şekilde bunu yapabilirsiniz. Belgenizin olması değeri artırır, ancak isterseniz performans artıran bazı uygulamalar da yapabilirsiniz. Özellikle eski binanız varsa, bu şekilde tercih edilme nedeni verme oranınız daha da artacaktır. Samsun enerji kimlik belgesi nereden alınır sorusu için Teknik AŞ etkili bir sonuç verecektir.

EKB için Gereken Evrakları Bulamadım Ne Yapmalıyım?

EKB uzmanına başvuru yaptığınız zaman, yazılım üzerindeki bilgilerinizin doğru girilmesi için evraklar istenecektir. Bu evraklar sayesinde binanızın metre karesi, cephesi veya diğer ayrıntıları sisteme aktarılır ve ortalama ölçümler çıkarılır.  Ancak bazı eski binalarda, bugünkü kadar fazla talep olmadığı için evraklar arşivlerde olabilir.

İşlemlerde eksik evrak sorunu da çıkabilir.  Eksik evrak varsa, en önemlisi mimari projedir ve Teknik AŞ, binanızda çizim yaparak sorunu giderir. Kroki, ölçüm vs. için talebiniz üzerine bina alanında gereken yapılacaktır. Hazırlanan evraklara ulaşmak istiyorsanız, Samsun il- ilçe belediyelerine başvuru yapabilirsiniz. İmar bölümü arşivlerinde EKB için gereken evraklar yüksek oranda bulunacaktır.

BEP-TR için Ödeme Alınır mı?

BEP-TR için ayrı bir ödeme alınmaz, çünkü verilen hizmette yazılım proje hazırlık hizmeti de dahildir. Belgeniz yetkili mühendis tarafından girişle kullanılan BEP-TR üzerinden hazırlanmaktadır. Bütün binadaki daire sayısı ile belge hizmet bedeli çarpılarak toplam fiyat verilmektedir.

Toplam fiyatla daire başı fiyat hesaplamasını da karıştırılmamalıdır.  Enerji kimlik belgesi, binanın tamamını kapsayan bir enerji verimliliği göstergesidir. Dairelerin her biri sahipleri doğrultusunda belge ödemesi yapar, yani bütün daire sayısına bölünür.

Samsun Enerji Kimlik Belgesi Okul

Okul için Samsun enerji kimlik belgesi almak isteyen kişiler için okul bina yönetimi, bina sahibi sorumlu kişilerdir.  İnşaatı eski olan okulların, EVK gereği EKB alımı zorunludur. Okul binaları değişebilen yapılardır. Duruma sadece belge çıkarmak için değil verimlilik artırmak için de bakılmalıdır. Bir okuldaki sınıfların sayısı ve tüm gün tüketilen enerji miktarı durumu daha iyi anlatacaktır. En temelde EKB çıkarmak sera gazını azaltmak içindir.