Adalar Enerji Kimlik Belgesi

Turizme yönelik yapılanmalar için Adalar enerji kimlik belgesi taleplerinizi Teknik AŞ’ye başvurarak karşılayabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Tam emin olmadığınız zamanlarda EKB’nizi e -devlet üzerinden www.turkiye.gov.tr  adresini kullanarak kontrol edebilirsiniz.  Öncelikle e devletin sitesinden kimlik numarası, e devlet şifresi gibi yollarla giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra sistem arama motoruna enerji kimlik belgesi yazıldığı zaman belge durumu tespit edilmektedir. Genellikle 2011 yılından sonraki her binada bu belge zaten vardır. Eski bir yapıda ikamet ediyorsanız bakmanız daha mantıklı olacaktır.

Adalar Enerji Kimlik Belgesi

Çok fazla nüfusu olmamakla beraber turizm bakımından en önemli ilçelerden biri Adalar’dır.  Tarihte birçok isimle anılan bu bölüm,  Heybeliada, Büyükada Tavşanadası, Sivriada, Kaşıkadası, Yassıada, Sedefadası, Kınalıada, Burgazadası’ndan oluşmaktadır.  Her adada hem villa tipi hem de apartman – otel benzeri yapılar görülebilir.  İstanbul’da bu yapılar için enerji kimlik belgesi alınması zorunlu tutulmuştur. Eski yapılar epeyce fazla olduğu için, bina yapı ruhsatı kapsamında mülk sahipleri söz konusu belgeyi almakla yükümlüdür.

Villalı Sitelerde Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bir site içerisinde apartmanlar ya da villa tipi tek yapılar bulunuyorsa yapı ruhsatına göre harekete geçilir. Her daire sahibi bir araya gelerek enerji kimlik belgesi alınması için katkıda bulunmalıdır. Bu nedenle site varsa tüm site içindeki daire – villa sahipleri gerekli ücretleri vererek belgeyi yapı ruhsatına eklemelidir. Yetkili mühendislik kurumu Teknik AŞ, belge alımı konusunda olarak size gereken desteği sunar.

Adalar Enerji Kimlik Belgesi Almayan Yapılar

Zorunlu olarak EKB alması gereken yapılar, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu doğrultusunda hareket etmektedir. Enerji Performansı Yönetmeliği’nin de belirlediği kriterlere göre bazı alanlar, enerji kimlik belgesi almayan yapılar içerisindedir:

  • Üretim yapan sanayi yapıları
  • 50 metre karenin altında kullanım alanı olan binalar
  • 2 seneden az bir süre için kullanım planı olanlar
  • Bazı devlet kurumlarına ait özel olarak inşa edilmiş binalar
  • 1000 metre kareden daha az inşaat alanı olan yerler
  • Yapı özelliği göstermeyen sera ve atölye benzeri tam alanlar
  • Ahır, depo ve benzeri enerji sistemlerinin kullanılmasına gerek olmayan binalar bu kapsama alınmıştır.