Cumhuriyet, Ayazağa, Bahçeköy Kemer- Yeni- Merkez, Baltalimanı, Büyükdere vs. mahallelerinden gelen Sarıyer enerji kimlik belgesi talebenizi karşılıyoruz.

Sarıyer Enerji Kimlik Belgesi Kiracılardan Alınır mı?

Karışık bir konu olarak EKB ödemelerinde binadaki oturan daire sahipleri sorumlu tutulmaktadır. Yani kiracı apartman yöneticisine para verse bile bunu ödemek zorunda olmadığı için kirasından kesinti yapabilir. EKB için belge alacak olan kişiler önceden dairelerden para toplarsa süreç daha akıcı devam edecektir.

D –G Arası Sınıftaki Binalar EKB Alabilir mi?

5627 Enerji Verimliliği Kanunu gereğince 2011 sonrası binalarda min. C sınıfı bina olma şartı vardır. Bu durum D,G arası sınıftaki binaların ne olacağı sorusunu akla getirir. Eski binalarda enerji kimlik belgesi zorunlu tutulmadığı için, inşaat esnasında gereken özen de gösterilmemiş olabilir. Bu durum bir özellikle değil çok sayıda alanla alakalıdır. Binadaki yalıtım, aydınlatma, ısıtma vs. kapsamlı değerlendirme söz konusudur.

Eski binalar enerji kimlik belgesi alırken C sınıfından geride bile olsa, bu durum pürüz çıkarmaz. Çünkü belgesiz halin giderilmesi daha öncelik verilen bir durumdur. İsteyen bina sakinleri para toplayarak yalıtım konusunda seviye atlamayı hedefleyebilir. Ödenen enerji paralarının 3-5 senede amortisi söz konusu olduğundan bu yola da başvurulabilir. Sene değişkenlik gösterebilir.

Gelecekte enerji krizinin artacağı düşünülmekte ve verimlilik konusu daha hayati bir önem kazanmaktadır. Hatta bu durumun EVK yasalarına da yansıması beklenmektedir.

EVK Neyi Amaçlıyor?

Şu an geçerli olan Enerji Verimlilik Kanunu, yapılan düzenlemelerle fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Enerji verimliliğinin artırılıp desteklenmesi temel hedeftir. Ancak bu hedef çok geniş kapsamda geçerlidir.

  • Enerji verimliliğinin ön plana çıkması, toplum bilincini artırmak,
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok önem verilmesini sağlamak, bunların kullanım miktarını çoğaltmak
  • Bina enerji tüketimini azaltmak
  • Elektrik enerjisi üretim tesislerindeki verimi artırmak gibi sıralama yapılabilir.

Sarıyer Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

EKB Uzmanı ekibimizle Teknik AŞ Mühendislik firması ekibi ÇŞB tarafından yetkiye sahiptir. İstanbul enerji kimlik belgesi nasıl alınır sorusu, Türkiye’nin tüm illeri için karşılanmaktadır. Sitedeki telefon numaralarımıza 7/24 ulaşabilirsiniz.

Belge sorgulama www.turkiye.gov.tr  adresinden yapılabilir.

Comments are disabled.