Silivri Enerji Kimlik Belgesi

Balaban, Alipaşa, Alibey, Akören, Bekirli, Beyciler, Büyük Çavuşlu, Büyük Kılıçlı  vs. mahallelerinden Silivri enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Camiler, Kiliseler EKB Alır mı?

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, enerji belgesi bazı gerek görülmeyen alanlarda zorunlu değildir.  Cami, kilise veya akla gelen diğer ibadet yerlerinin olduğu binalar da zorunlu tutulmamaktadır.

Hangi kriterlere göre muafiyet durumu olduğuna bakılırsa;

  • İbadet alanları ticari amaçla kullanılmaz.
  • Kişisel olarak bir başka kişiye alımı ve satımı yapılmaz.
  • Kapladığı alan istisnalar dışında çok büyük değildir.

Enerji tüketimi konusunda endişeye neden olmaz. Örneğin camiler bazı günlerde ve bazı zamanlarda insanların uğradığı yerlerdir. Dolayısıyla enerji tüketimi de az olacaktır. Hatta bir süre kapalı tutulan camiler de vardır. Oysa standart ve ticari amaçla kullanılan binalarda sürekli bir enerji tüketimi söz konusudur. Verimliliğin çok olması otomatik olarak beklenecektir.

Silivri Enerji Kimlik Belgesi Aşamaları

Tarafımıza başvuru yaptığınız zaman enerji kimlik belgesi aşamaları şöyle olacaktır:

  • Önce enerji kimlik belgesi ücreti öğrenilir. Teknik AŞ hesaplama bölümünü kullanarak fikir edinebilirsiniz.
  • İkinci olarak sipariş oluşturabilirsiniz. Bilgisayardan bunu yapmak istemeyenlerin telefondan ulaşmaları daha kısa sürede sonuç verebilir.
  • EKB çıkarmak için gerekli belgeleri tarafımıza iletirsiniz.
  • Hazırladığınız belgelere göre projenizin hazırlanma aşaması başlatılır. Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı İsmail Ferhat Özlü, BEP-TR kullanım izni olan bir yetkili elektrik mühendisidir.
  • Taslak hazırlığı ve bina tasarımıyla beraber bakanlık onayı aşamasına geçilir. Onayı veren bakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.
  • Ödemeniz tamamlandığı zaman dijital ortamda belgenizi kontrol edebilirsiniz. Binalarda Enerji Performansı -BEP sitesini ve e devleti ziyaret edebilirsiniz.
  • Belgeniz çıktığında sistemde kaydınız yapılmaktadır. Sorgulama e devlet, turkiye.gov.tr  adresinden yapılabilir. Kendiniz belgeye ulaşamadığınız zaman ve elinizdeki PDF dosyasını kaybettiğinizde, bizle yeniden iletişime geçebilirsiniz.

Silivri Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

İstanbul enerji belgesi ücreti sorgusu yapılırken, binanın tamamı için sonuç verilir. Kaç tane daire olduğu bilgisi sizden alınır. 2011 yasal şartlanma durumuna göre eski mi yeni mi bina olduğu da önemli bir belirleyicidir. Bina tamamı ticariyse her metre kare için belli bir ücret doğrultusunda total sonuç alınır. Bunun nedeni tüketimin düzenli olarak daha fazla olabilmesi ve geliri olan bir alan olmasıdır. Hastanenin 20 metre karesi ile dairenin metre karesi aynı değildir.