Şile Enerji Kimlik Belgesi

Ağva Merkez, Ahmetli, Balibey, Bıçkıdere, Ağaçdere, Alacalı, vs. mahalleleri için Şile enerji kimlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Büyük Çadırlar EKB Alır mı?

Çadırlar kurulup yeniden bozulabilen geçici alanlardır. Bu alanlara enerji takviyesi genellikle dışarıdan yapılır ve dolayısıyla EKB’ den muaf tutulmuştur. Münferit kurulan dev çadırlar da aynı şekilde düşünülmelidir.

Kurulup yeniden sökülmesi bakımından prefabrik evlerle çadırlar benzetilebilir. Ancak prefabrik evlerin kendi içinde eve benzeyen sistemleri vardır. Yani enerji tüketimi için bir alt yapısı olması nedeniyle metre karesi uyanlar EKB alacaktır. Çadır 50 metre kareden büyük bile olsa, enerji sistemi nedeniyle belge almasına gerek yoktur. Çadırlar bina niteliği taşımaya başlarsa o zaman yeniden bir değerlendirme yapılması gerekir.

Şile Enerji Kimlik Belgesi Firma

EKB Uzmanı ve enerji kimlik belgesi firma arayışınıza güvenilir ve ekonomik şekilde yanıt veriyoruz. Teknik AŞ, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından enerji kimlik belgesi vermesi için yetkilendirilmiştir. SMM Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olarak BEP-TR yazılımı kullanım hakkına da sahiptir.

BEP-TR Nasıl Kullanılır?

BEP-TR’nin açılımı Bina Enerji Performansı Yazılımı’dır. Bu sistemin kullanılabilmesi için kayıtlı kullanıcı olma şartı bulunmaktadır. Yani buradan da anlaşılacağı gibi bu yazılımın gelişigüzel şekilde kullanımı mümkün değildir. Bakanlık, kullanıcı denetimlerine önem vermektedir. Müdahale hakkı da olduğu için olası durumlarda kullanım hakkı elden alınabilir. Başka firmalarda güvenilirlik ararken de bu kritere önem verebilirsiniz.

EKB ile BEP-TR arasındaki ilişkiye gelince, enerji kimlik belgesi BEP-TR olmadan alınamamaktadır. Çünkü ancak bu yazılımla beraber belgedeki ölçümler oluşturulabilir. Binanın tasarımı ve enerji tüketimini belirleyecek ayrıntıları sistemde şekillendirilir, bir taslak oluşturulur.

BEP-TR’nin teknik açıdan ayrıntılı şekilde nasıl kullanılacağı, mühendislik bilgisi gerektirmektedir. EKB uzmanı kişi, yazılımdaki hesaplama bölümü sayesinde dosya oluşturulur. Hesaplamaların oluşturulmasında ortalama rakamlar ve sınıflandırmalar söz konusudur. Dosya tamamlandığı zaman, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay verir ve dijital ortamda görüntülenir hale gelecektir. Zaten belgenizi sorgulamak için https://beptr.csb.gov.tr adresine bakabilirsiniz.

Şile Enerji Kimlik Belgesi Onay Uzun mu Sürer?

Onay süreci çok uzun sürmeyen bir işlemdir. Genelge pürüzsüz bir şekilde taslak hazırlanarak belge ölçümlerine ulaşılır.  Bazı istisnai durumlarda onay ve EKB alma süresi değişebilir. Bu da genelde binayla ilgili bir durumdur.