Termal Kamera Ölçümü

Termal kamera ölçümü bir cihazla beraber alandaki ısı dengesizliklerini bulmak üzere yapılan işlem olarak tanımlanabilir.

Nerede Yapılır?

Ölçümün yapıldığı alanlar epey geniş kapsamlıdır. En yaygın kullanılan alanlar şöyle sıralanabilir:

  • Bina yalıtım sistemi, mantolama kontrolü
  • Elektrik panoları, ısınan hat ve sigortaların tespiti
  • Tesisat kaçakları tespit edilecek yerler vs. sıralanabilir.

Termal Kamera Ölçümü ve Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi enerji tasarrufu ile alakalı olarak, binaların çıkarması gereken bir belgedir. Yapılan ölçüm, hem hayati bir mesele hem de enerji tasarrufu amaçladığı için dolaylı yoldan bu belgeyle alakalıdır. Örneğin, bir binanın EP sınıfı yükseltilecekse tüm enerji tüketimini etkileyen durumların iyileştirilmesi gerekir. Bunu yapabilmek için, sorunlu alanların tespit edilmesi şarttır. Örneğin bina dışarıdaki soğuk havayı içeri kaçırıyorsa, daha çok kombi yanar.  Senelik tüketim artınca diğer etkenlerle de beraber ölçüm değerlerine yansıyacaktır. Çünkü ısı yalıtım raporundaki bilgilere göre değerlendirme yapılacaktır.

Neyle Yapılır?

Termal kamera cihazı kullanarak yapılan işlemler, hedef  bölgeye odaklanılarak gerçekleşmektedir. Kullanılan cihazın teknik açıdan üstünlüğü vardır ve gözle görülmeyen bölümlerdeki ısı değişimlerini kolayca algılar. Bunu da renklerle ve türlü grafiklerle size ekrandan sunar.

Avantajları Neler?

Termal kamera ile yapılan anormal ısı değişiklikleri tespiti, birçok açıdan artı demektir. Söz konusu elektrik sistemleri ve hayati konular olunca kontroller de bir hayli önem kazanır.

  • Ölçüm yapıldığı zaman, bir panodaki aşırı ısınma olan yerleri tespit edebilir ve olası yangın durumlarını engelleyebilirsiniz.
  • Topraklama değerlerini ölçen bir aletle işlem yapıldığından, kaçakların önüne geçilebilir. Gereksiz elektrik harcamalarının önüne geçersiniz. Enerji ve para tasarrufunu aynı zamanda yapabilirsiniz.
  • Uzaktan ölçüm yapılması gereken her alan için ısı kontrolünü yapabilirsiniz. Bu da riskli durumlarda size avantaj sağlar.

Yüksek gerilim alanlarında uzak mesafeden ve kendinizi riske atmadan ölçüm yapmak, hayati bir konudur ve termal kamera ölçümü bu açıdan kritik bir işlemdir.

Termal Kamera Ölçümü Yapan Firma

Termal kamera firma olarak dilediğiniz zaman Teknik A.Ş’ye başvurabilirsiniz.  Başvurunuz öncesinde www.trafosorumlusu.com adresini inceleyebilirsiniz. 5kw’den yüksek trafo olan binalarda yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi de vermekteyiz.

Comments are disabled.