Çağlayan, Hürriyet, Çeliktepe, Emniyetevleri, Harmantepe, Gültepe gibi yerlerden Kağıthane enerji kimlik belgesi talep edebilirsiniz.

Kağıthane Enerji Kimlik Belgesi ve Muafiyet

Şehre göre enerji kimlik belgesinin alımı değişmez. Belgenin alınıp alınmama zorunluluğu, bina özellikleri ve yasa ile alakalıdır. Ancak Türkiye için çıkarılan bir kanun olduğu için, yurt dışında kalan şehirler bu yasa kapsamı dışında tutulmaktadır. Yani Türkiye içinde şehir olarak bir muafiyet durumu yokken yurt dışındaki yerler EKB çıkarmaz. Fakat benzer yasalar farklı ülkelerin yasalarında da vardır.  Enerji verimliliği konusu uluslararası bir konudur ve neden olduğu sorunlar arttıkça hassasiyet de çoğalmaktadır. Özellikle sera gazı salınım limitleri, bina ısı yalıtım dereceleri gibi işlemler daha fazla odak noktasındadır.

Enerji Kimlik Uzmanı Kimdir?

Son dönemlerde çokça gündeme gelen enerji kimlik belgesi uzmanı EKB veren kişidir. Söz konusu belgeyi vermekle yetkilendirilen EKB uzmanı SMM belgesine sahip mühendis olabilir. Teknik AŞ İsmail Ferhat Özlü “SMM Belgeli Elektrik Mühendisi” olarak bu belgeyi size vermektedir. EKB uzmanlığı için yetki almak, ilgili kurumların belirlediği şartlarla alakalıdır.

Siteden İletişime Geçmek

Telefondan değil de site üzerinden Teknik AŞ’ye sorularınızı iletmek istiyorsanız, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Telefon daha kısa sürede yanıt verilmesi bakımından önerilen bir ulaşım şeklidir. Fakat belirtilen sayfadaki bilgileri girip de bize ulaştırabilirsiniz. İsterseniz önce kendiniz ana sayfamızdaki hesaplama bölümünü kullana da bilirsiniz.  Fiyatlandırma konusunda daire başı en uygun rakamları bulabilirsiniz. Mimari projeniz olduğu varsayılarak kısa sürede sonuç alırsınız.

Yaptırım Kağıthane Enerji Kimlik Belgesi

Yaptırım açısından enerji kimlik belgesi veren firmalar gereken belgeyi teknik olarak sunan kurum olarak düşünülebilir. Yani yaptırım hakkı sadece yasalardadır. Yasalarda da 2020 tarihinden itibaren, eski ve belgesi olmayan hiçbir binanın satışı yapılamayacaktır. Yani bulunduğunuz bina eskiyse, belgesi yoksa dairenizi satmanız mümkün değildir. Öncelikle EKB alımı gerekmektedir. Yeni binalarda genellikle bu tür bir engel olmaz, çünkü belgesi büyük ihtimalle vardır. Bu durumdan emin olmak için dilerseniz BEP gov.tr üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Kendi e devlet hesabınızı da kullanarak bu şekilde harekete geçebilirsiniz.

Belge Kontrol İçin

https://beptr.csb.gov.tr

Comments are disabled.